Sejm uchwalił ustawę dot. postępowania administracyjnego. MSZ Izraela: To hańba, poważny błąd
Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid skomentował polską nowelę Kodeksu postępowania administracyjnego. Napisal, że to hańba, poważny błąd i niemoralne prawo, które poważnie zaszkodzi stosunkom międzypaństwowym.
Chodzi o uchwaloną w czwartek wieczorem ustawę, zgodnie z którą po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. W głosowaniu w Sejmie nowelizację poparło 309 posłów, nikt nie był przeciw, 120 osób wstrzymało się od głosu.
- Polski parlament uchwalił dziś ustawę uniemożliwiającą zwrot mienia żydowskiego lub rekompensaty za nie ocalałym z Holokaustu i ich potomkom. Nie zamierzam milczeć w obliczu tego prawa - napisał w czwartek wieczorem Lapid.
- To jawne i bolesne pogwałcenie praw ocalałych z Holokaustu i ich potomków. To nie pierwszy raz, kiedy Polacy próbują zaprzeczyć temu, co stało się w Polsce podczas Holokaustu - zaznaczył.
שוחחתי הערב עם מאור אלבז הקונסול הכללי במיאמי והתעדכנתי איתו במצב הפעולות בשטח עקב קריסת הבניין במיאמי. בנוסף, שוחחתי גם עם ראש הקהילה היהודית במיאמי ג׳ייקוב סולומון ושלחתי חיזוקים לקהילה היהודית במיאמי.
— יאיר לפיד - Yair Lapid???? (@yairlapid) June 24, 2021
Szef izraelskiej dyplomacji podkreślił w serii trzech tweetów, że nowe polskie prawo jest niemoralne i poważnie zaszkodzi stosunkom międzypaństwowym.
- Żadne prawo nie zmieni historii. To hańba, która nie wymaże potworności Holokaustu i pamięci o Holokauście. Izrael będzie stać jako mur obronny na straży pamięci o Holokauście oraz godności ocalałych z Holokaustu i ich mienia - zapowiedział.
Według Lapida zachowanie pamięci o Holokauście, troska o prawa ocalonych z Holokaustu, w tym kwestia zwrotu mienia żydowskiego z okresu Holokaustu, są kluczowym elementem istnienia i tożsamości Izraela.
- To ważna część działalności izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych. To etyczny, moralny i historyczny obowiązek, który wszyscy z dumą nosimy - dodał.
- Polska, na której ziemi zamordowano miliony Żydów, popełniła poważny błąd. Nie jest za późno na naprawę - zakończył swoją wypowiedź szef MSZ Izraela.
הנחתי את הנהלת משרד החוץ לעדכן אותי במצב בשטח באופן שוטף ולהעמיד לרשות הקונסוליה במיאמי את כל הנדרש כדי לטפל במצב.
— יאיר לפיד - Yair Lapid???? (@yairlapid) June 24, 2021
אנשי משרד החוץ במיאמי ובארץ עושים ככל יכולתם על מנת לסייע לכוחות בשטח, לפצועים ולמשפחות. זה ארוע קשה ומורכב ויקח זמן לטפל בו, אנו עומדים לרשותם בכל סיוע שיזדקקו לו.
Uchwalona w czwartek nowelizacja wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed sześciu lat. W maju 2015 roku TK orzekł, że przepis Kpa w obecnym brzmieniu, pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji, jest niekonstytucyjny.
היום עבר בפרלמנט הפולני חוק המונע השבת רכוש יהודי, או פיצוי תמורתו, לידי ניצולי השואה וצאצאיהם. אין לי שום כוונה לשתוק מול החוק הזה. זוהי פגיעה ישירה וכואבת בזכויותיהם של ניצולי השואה וצאצאיהם. זו אינה הפעם הראשונה שהפולנים מנסים להתכחש למה שנעשה בפולין בימי השואה.
— יאיר לפיד - Yair Lapid???? (@yairlapid) June 24, 2021
W związku z tym w nowelizacji zapisano, że nie stwierdzałoby się nieważności takiej decyzji, jeśli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne. W takiej sytuacji można byłoby jednak orzec, iż decyzję wydano z naruszeniem prawa. Natomiast, jeśli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło 30 lat, to w ogóle nie byłoby wszczynane postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.
Zgodnie z przepisem przejściowym zawartym w nowelizacji do spraw administracyjnych niezakończonych przed dniem wejścia w życie zmiany stosowałoby się przepisy w nowym brzmieniu. Z kolei postępowania wszczęte po upływie 30 lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji i niezakończone przed dniem wejścia w życie zmiany zostałyby umorzone z mocy prawa.