Kuźmiuk: Platforma skompromitowała się w Sejmie, teraz próbuje się skompromitować w Senacie

Artykuł
PO w Sejmie wstrzymała się od głosowania (na zdjęciu Borys Budka)
Fot. PAP/Rafał Guz

Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Teraz ustawą ratyfikacyjną musi się zająć Senat. Marszałek Grodzki już jednak zapowiedział, że izba wyższa parlamentu „raczej nie się zajmie ustawą ratyfikacją Funduszu Odbudowy na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się 12 maja”. „Przypominam, że Senat ma na rozpatrzenie tej ustawy 30 dni” – mówił. O komentarz poprosiliśmy Jana Filipa Libickiego i Zbigniewa Kuźmiuka.

– Po pierwsze, przypominam, że kiedy rozpoczęła się rozmowa o ratyfikacji Funduszu, premier Morawiecki mówił: nie spieszymy się, równie dobrze możemy to zrobić w lipcu. Skoro więc nie ma dramatu, jeśli to zrobimy w lipcu, to tym bardziej nie ma dramatu, kiedy to zrobimy w czerwcu – powiedział Libicki. – Po drugie, uważam, że ta ratyfikacja była robiona pośpiesznie. W niewystarczającym stopniu zapytano o opinię środowiska samorządowe. Reforma samorządowa jest najbardziej udaną polską reformą polityczną po 1989 r. Rząd słusznie mówi, że Fundusz Odbudowy jest dla Polski nowym planem Marshalla. Dlatego chcielibyśmy, żeby w sprawie tego nowego planu Marshalla wypowiedziało się środowisko, które najlepiej wykorzystało obecność Polski w Unii Europejskiej, czyli środowisko samorządowe. Ten czas jest potrzebny Senatowi między innymi właśnie po to – stwierdził senator.

Inne zdanie ma na ten temat Zbigniew Kuźmiuk. – Platforma skompromitowała się w Sejmie, teraz próbuje się skompromitować w Senacie poprzez zachowanie marszałka Grodzkiego – uznał. Przypomniał, że ustawa ratyfikacyjna ma dwa artykuły. – Wiemy, że w ustawach ratyfikacyjnych nic innego wpisać nie można. Twierdzenie, że potrzeba 30 dni, żeby przygotowywać poprawki, o których z góry wiemy, że są niekonstytucyjne, jest czystą obstrukcją – powiedział europoseł. – Wydawało się, że Platforma otrzymała nauczkę w Sejmie i że nie będzie blokowała tej ustawy. Okazuje się, że marszałek Grodzki idzie dalej tą skompromitowaną drogą – dodał.

Odniósł się też do zarzutów senatora Libickiego. – Dwaj samorządowcy z Platformy podpisali się pod tym projektem z podziękowaniem za cały proces konsultacji – powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. W Sejmie za ratyfikacją opowiedziała się większość klubu PiS (oprócz Solidarnej Polski), a także Lewica, PSL i Polska 2050.

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy