Posłowie zagłosowali. Jest decyzja w sprawie KPO

Zapraszamy na relację
TV Republika

20:11 - Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Projekt poparło 290 posłów, 33 było przeciwnych, zaś 133 wstrzymało się od głosu.

20:10 - 290 głosów za, 33 przeciw, 133 osób wstrzymało się od głosu.

20:10 - Sejm większością 290 głosów przyjął ustawę dotyczącą Funduszu Odbudowy.

  19:55 - Głosowanie odbywa się blokami. Posłowie odrzucają wszystkie poprawi wnioskodawców do ustawy.

19:43 - Padła decyzja o nieodsyłaniu projektu ratyfikacji do komisji.

19:40 - Sejm podjął uchwałę dotyczącą zmian osobowych w komisjach sejmowych.

19:35 - Przygotowania do głosowania. Trwa sprawdzanie kworum.

19:08 - Rozpoczęła się przerwa. Potrwa do 19:15.

19:02 - Gdyby cokolwiek z tego, co padło ze strony opozycji, było prawdą, to sam bym protestował. Jednak tak nie jest. Z czystym sumieniem mogę, więc polecać państwu by ten program poprzeć - dodał Szymański.

18:56 - Zagwarantowaliśmy nie tylko olbrzymi zastrzyk pieniędzy dla polskiej gospodarki. Premier zagwarantował też gwarancje prawno-instytucjonalne dla finansów publicznych Polski - powiedział Konrad Szymański (minister do spraw Unii Europejskiej).

18:55 - Słuchałem dzisiaj każdego z wystąpień i nie wiem, dlaczego państwo są przeciwni. Nie padł żaden argument za tym, by się wstrzymać lub głosować przeciwko - Waldemar Buda.

18:50 - Odbyliśmy kilkadziesiąt spotkań, w których uczestniczyli samorządowcy, przedsiębiorcy. Wszyscy zainteresowani mogli zabrać głos. Otrzymaliśmy ponad 5500 uwag. Przeczytaliśmy wszystkie. Kilkaset z nich udało się realnie wprowadzić do KPO - przyznał Waldemar Buda.

18:30 - Posłowie z PiS, łącznie z panem premierem, zadłużenie Polski, powiększyli zadłużenie Polski o 600 mld zł. To dlatego potrzebujecie tych miliardów z Funduszu Odbudowy - powiedział Sławomir Nitas.

18:10 - Apeluję do wszystkich Polaków, którzy kochają Polskę. Zagłosujmy za tym programem - dodał Mejza.

18:08 - Panie Budka, pan został grabarzem PO. Teraz pan chce zostać grabarzem całej Polski - powiedział poseł niezależny Łukasz Mejza.

17:59 - Organizacje pozarządowe wykonały gigantyczną pracę przeprowadzając wysłuchania publiczne, które powinien zrobić rząd. One chcą być teraz wysłuchane. Należy odłożyć to głosowanie o tydzień - powiedziała Agnieszka Ścigaj.

17:54 - Fundusz Odbudowy nie powinien być elementem gry politycznej, ale racjonalnej polityki - przyznał Jarosław Sachajko (Kukiz'15 Demokracja Bezpośrednia).

17:53 - Przeciętny Polak pieniędzy z Funduszy Odbudowy nawet nie powącha - ocenił Dobromir Sośnierz (Konfederacja).

17:49 - Hening-Kloska z Polska 2050 powiedziała, że Fundusz Odbudowy to sprawa zbyt poważna, by politycy się przed sobą popisywali arogancją. Obywatele oczekują od nas przede wszystkim dojrzałości, zwłaszcza gdy mówimy o pieniądzach.

17:47 - Polski Sejm chce oddać swoje kompetencje Brukseli - powiedział Krzysztof Bosak.

17:45 - Dobromir Sośnierz z Konfederacji powiedział, że wojna z koronawirusem została przegrana.

17:42 - Kosiniak-Kamysz powiedział, że jego klub zagłosuje za ustawą, jeśli uwzględnione zostaną ich poprawki. Dodał, że zagłosuje za silną Polską w Europie.

17:35 - Chcemy, aby pieniądze z funduszu trafiły do wszystkich samorządowców, i to niezależnie od koloru legitymacji politycznej - przyznał Kosiniak-Kamysz.

17:27 - Europa to Polska racja stanu. Lewica zagłosuje za Europą. Lewica poprze projekt -powiedział na koniec Zandberg.

17:24 - Fundusz jest drugim planem Marshalla. Nie możemy z niego, po raz kolejny, zrezygnować - stwierdził Adrian Zandberg.

17:23 - Mój poprzednik przez 10 min zamiast o Funduszu Odbudowy, mówił o tym, że nie podoba mu się Lewica - przyznał Adrian Zandberg poseł Lewicy.

17:10 - Panie premierze, dlaczego tak bardzo atakuje pan ministra Ziobrę i kolegów oraz koleżanki z Solidarnej Polski? Nie potrafił pan tak naprawdę przekonać swojego środowiska do tego pomysłu - zwrócił się do Mateusza Morawieckiego Borys Budka z KO.

16:02 - Premier polskiego rządu wynegocjował znakomite warunki finansowe - przyznał poseł Kowalczyk z klubu PiS.

16:48 - Nie chodzi o interes tej czy innej partii politycznej, ale o polską rację stanu. Zagłosujmy za polską racją stanu! - powiedział.

16:47 - Nie wolno nam zmarnować takiej szansy i drugiego planu Marshalla - stwierdził.

16:45 - Klub Koalicji Obywatelskiej wstrzyma się od głosu w głosowaniu ratyfikacji Funduszu Odbudowy, jeśli zostaną odrzucone wszystkie poprawki klubu - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. W klubie będzie obowiązywać dyscyplina.

16:43 - W przededniu decyzji wejścia Polski do UE tamta decyzja była podjęta przy dużym consensusie społecznym. Dzisiaj będziemy mogli podkreślić nasz udział w Unii - przyznał Morawiecki.

16: 40 - Podczas głosowania będziemy mogli pokazać, jak zdecydowanie jesteśmy za uczestnictwem w Unii Europejskiej - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

16:31 - Nie podam tego pod głosowanie - poinformowała marszałek Witek.

16: 30 - Władysław Kosiniak-Kamysz (lider PSL) powołuje się na opinie prawne według których decyzja ws. Funduszu Odbudowy Sejm powinien podjąć większością - 2/3 głosów. Kosiniak-Kamysz domaga się przerwy i uzupełnienia programu obrad.

16:27 - Wniosek o odroczenie obrad ws. Funduszu Odbudowy został odrzucony.

16:22 - Cezary Tomczyk z KO złożył wniosek formalny o odroczenie posiedzenia.

16:15 - Podczas posiedzenia planowane jest m.in. głosowanie ws. europejskiego Funduszu Odbudowy oraz wystąpienia przedstawicieli kół poselskich.

16:10 - Posiedzenie Sejmu rozpoczęło się. Marszałek Witek stwierdziła kworum, czyli minimalną liczbę członków zgromadzenia, która jest niezbędna do prowadzenia obrad lub podjęcia wiążących decyzji.

 

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy