Kongresmen wini Polskę za Holokaust. „To nie były tylko nazistowskie Niemcy, to w Polsce znajdowały się niektóre z obozów”

Artykuł
Kadr z filmu sowieckiego dokumentującego wyzwolenie Auschwitz
Fot. domena publiczna

Kongresmen Steve Cohen kłamstwa przypisuje Polsce winę za niemieckie obozy koncentracyjne. Fundacja Kościuszkowska domaga się od niego przeprosin. „Wczoraj wieczorem w CNN skłamał pan i obwinił Polskę za obozy koncentracyjne Auschwitz i Treblinka podczas Holokaustu” – napisała w liście do Cohena Fundacja Kościuszkowska (FK).

„Cóż, smutno jest widzieć, że członkowie Kongresu zeszli na tak niski poziom. Nie rozumieją historii. Nie rozumieją Holocaustu. Wie pan, to nie były tylko nazistowskie Niemcy; to w Polsce znajdowały się niektóre z tych poważniejszych obozów koncentracyjnych, jak Auschwitz i Birkenau” – powiedział Cohen.

„Nazistowskie Niemcy najechały na Polskę w 1939 roku i wymazały ją z mapy, ustanawiając niemieckie »Generalne Gubernatorstwo«. Zmieniły nazwę polskiego miasta Oświęcim na Auschwitz i zbudowały obóz koncentracyjny, w którym zamordowano milion osób, w większości Żydów” – przypomina Fundacja Kościuszkowska. Dodaje, że „jedynymi Polakami w tym obozie były ofiary”.

„Atakując innych członków Kongresu za skandaliczne wypowiedzi na temat Holocaustu, jest pan albo ignorantem, albo świadomie posługuje się rewizjonistyczną historią. Ani jedno, ani drugie nie jest dopuszczalne i musi pan przeprosić za szerzenie kłamstw na temat Polski” – kontynuuje Fundacja Kościuszkowska.

Źródło: dzieje.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy