Przejdź do treści
16:25 Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie
15:07 IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne I i II stopnia przed wzrostem stanów wody, które obowiązywać będą na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i części woj. wielkopolskiego
14:47 Lublin: 50-latek odpowie za napaść na pielęgniarkę
14:09 Prezydent Andrzej Duda: Obława Augustowska była planową eksterminacją tych, którzy nie złożyli broni, bo nie uznali zniewolenia za wyzwolenie
13:07 Sanepid: sześć kąpielisk nad Zatoką Gdańską w powiecie nowodworskim, od Mikoszewa do Kątów Rybackich, jest w sobotę zamkniętych z powodu wykrycia pozostałości smolistych – mazutu w badanych próbkach wody
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Scholz żąda więcej od Unii, choć jego polityczna przyszłość wisi na włosku

Źródło: x.com/Olaf Scholz

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wystosował list do Ursuli von der Leyen, w którym wyraził swoje oczekiwania wobec Komisji Europejskiej. Z treści dokumentu przebija troska o niemiecki przemysł, ale i desperacja związana z nadchodzącymi wyborami. Czy Niemcy, które przez lata dominowały w strukturach Unii Europejskiej, są gotowe po raz kolejny wykorzystywać wspólnotę dla własnych interesów?

Niemcy w defensywie, Scholz w opałach

Scholz apeluje o szybkie wdrożenie umowy handlowej z Mercosurem, która została wynegocjowana po 25 latach. Dla kanclerza to kluczowy element strategii ratowania niemieckiej gospodarki. Import tanich produktów rolnych z krajów Ameryki Południowej – takich jak wołowina czy kukurydza – ma pomóc obniżyć koszty w UE, ale wywołuje sprzeciw Francji i Polski. Rolnicy w tych krajach obawiają się, że ich rynki zostaną zalane tańszymi produktami, co doprowadzi do poważnych strat.

Czy Scholz myśli o wspólnocie, czy tylko o niemieckim interesie? Jak wskazują analitycy, kanclerz próbuje ratować swoje notowania w obliczu wyborczej klęski. Sondaże wskazują, że rządząca SPD jest na najlepszej drodze do utraty władzy.

Niemiecki przemysł kontra Chiny

Kanclerz nie ukrywa, że niemiecki przemysł motoryzacyjny przegrywa rywalizację z Chinami, które dominują na rynku elektrycznych samochodów. W liście Scholz sugeruje wprowadzenie ulg podatkowych dla aut produkowanych w Niemczech oraz rozmowy z Chinami w celu wycofania niedawno nałożonych ceł na chińskie elektryki. Niemcy, które wcześniej sprzeciwiały się tym cłom, obawiają się teraz odwetu Pekinu wobec niemieckich producentów operujących na chińskim rynku.

Z jednej strony Scholz chce chronić europejski rynek, z drugiej – ugina się przed chińską dominacją. Czy to dowód na utratę siły negocjacyjnej Niemiec?

"Szczyt stali" i wodór, który nie jest zielony

Scholz wzywa Komisję Europejską do zorganizowania "szczytu stali", aby wspomóc sektor metalurgiczny. Proponuje wsparcie dla produkcji przyjaznej środowisku, ale... opierającej się na niebieskim wodorze. Ten rodzaj wodoru, choć mniej ekologiczny od zielonego, miałby pomóc obniżyć koszty produkcji. To jawny krok w stronę interesów niemieckich firm kosztem unijnych celów klimatycznych.

Biurokracja – stary refren w nowym wydaniu

W liście nie zabrakło również apelu o ograniczenie biurokracji. Scholz postuluje przesunięcie obowiązków wynikających z unijnej dyrektywy CSRD o dwa lata oraz podniesienie progów dla firm, które mają podlegać regulacjom. Jego zdaniem unijne wymogi zbyt mocno obciążają biznes i hamują innowacje. Wpisuje się tym w narrację Ursuli von der Leyen, która zapowiedziała przegląd unijnych regulacji.

Kampania wyborcza w tle

List Scholza to jednak nie tylko próba wpłynięcia na decyzje Unii, ale i element kampanii wyborczej. Kanclerz, którego pozycja słabnie, musi pokazać wyborcom, że walczy o niemiecką gospodarkę. Jednak działania te mogą nie wystarczyć. Niemiecka gospodarka znalazła się w poważnych tarapatach, a prognozy na 2025 rok nie napawają optymizmem. Według sondażu Deutschlandtrend ponad połowa Niemców obawia się o stan gospodarki – jeszcze trzy lata temu odsetek ten wynosił zaledwie 7%.

Czy niemieckie społeczeństwo da Scholzowi kolejną szansę? A może nadchodzące wybory zakończą jego polityczną karierę? Jedno jest pewne – żądania Berlina wobec Unii nie znikną, nawet jeśli Scholz opuści urząd.

Źródło: Republika, DPA

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Liga Narodów: Polki uległy reprezentacji Japonii

Pomyłka dyżurnego mogła skończyć się katastrofą. Duże opóźnienia pociągów w Małopolsce

„Rewolwer” - Tusk namawiał Hołownię do zamachu stanu

Jaka pogoda przez weekend? Niestety, będą burze, ale jest nadzieja na poprawę pogody

Zranił 17-latka w centrum Tarnowa. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, trwają poszukiwania napastnika

Świątek vs Anisimova. Finał Wimbledonu już dziś!

Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]

Czy prokurator może zmienić wynik wyborów? Kida rozwiewa wątpliwości

Neo-TVP w panice po słowach prezydenta o "wieszaniu za zdradę". Paranoiczne komentarze

NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Najnowsze

Liga Narodów: Polki uległy reprezentacji Japonii

Zranił 17-latka w centrum Tarnowa. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, trwają poszukiwania napastnika

Świątek vs Anisimova. Finał Wimbledonu już dziś!

Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]

Czy prokurator może zmienić wynik wyborów? Kida rozwiewa wątpliwości

Pomyłka dyżurnego mogła skończyć się katastrofą. Duże opóźnienia pociągów w Małopolsce

„Rewolwer” - Tusk namawiał Hołownię do zamachu stanu

Jaka pogoda przez weekend? Niestety, będą burze, ale jest nadzieja na poprawę pogody