Przejdź do treści
Rozwieszone spódnice sieją popłoch w armii Birmy. Wojsko boi się pod nimi przechodzić
Fot. PAP/EPA/LYNN BO BO

Młodzi Birmańczycy, którzy na ulicach miast ścierają się z reżimem wojskowym, uciekają się do skutecznych i pomysłowych metod oporu. Jedną z nich są siejące popłoch w szeregach armii spódnice rozwieszone wysoko nad ulicami.

Zanim padnie komenda do ataku na demonstrujących w dzielnicy Tamwe we wschodnim Rangunie, wyznaczony funkcjonariusz ma specjalne zadanie. Niczym saper podchodzi do drzewa, wspina się i przecina sznur z „htamein”, spódnicami rozwieszonymi nad ulicą.

Street protesters in Myanmar are using women’s clothing and even sanitary products to deter police and soldiers, weaponising the outdated belief that they can lessen a man’s power.https://t.co/qBnccLuEM8

— Jihane (@JihaneLatrous) March 12, 2021

– To jest odzież taktyczna! – powiedziałą PAP pielęgniarka z jednego ze szpitali we wschodniej części miasta, która używa imienia Kyine, oznaczającego wesołą osobę. – Ten kawałek materiału ma moce magiczne i wzbudza postrach w żołnierzach – dodała ze śmiechem.

Pielęgniarka wyjaśniła, że htamein jest podobny do sarongu – tradycyjnie noszonego przez kobiety w Birmie. – Susząc pranie, trzeba się dobrze zastanowić, gdzie je powiesić, bo mężczyzna, przechodząc pod spódnicą, może stracić swoje „pone”, czyli męskie siły witalne – mówiła Kyine, dodając, że starszym sąsiadom zdarzało się narzekać na niedogodności.

Podpaski i zdjęcia generała

Nie tylko w Tamwe, ale również w innych ogniskach protestów ulicznych Rangunu, dawnej stolicy Birmy, w robotniczej Okkalapie i Sanchaung wyrastają zasieki z rozwieszoną wysoko nad ulicami damską odzieżą. Do ubrań podwieszane są czasami podpaski lub zdjęcia szefa armii gen. Mina Aung Hlainga, na którego rozkaz doszło do przewrotu wojskowego w Birmie.

Here we see more of womens longyi (htamein) underwears and pads seen everywhere again on Friday for misogynistic Myanmar military, protestors are also calling for a “ Htamein Flags March”on coming Monday. #WhatishappeninginMyamar pic.twitter.com/F3TiG6MvQd

— Hnin Zaw (@hninyadanazaw) March 5, 2021

– Żołnierze naprawdę obawiają się htamein. Znacznie spowalnia atak wojska i policji, nawet lepiej niż barykady z kontenerów na śmieci lub drewna i żelastwa – mówił Saw Nyi, protestujący w okolicy Sanchaung. Uratował wiele osób przed aresztowaniem – zapewnił.

Według reportera „Frontier Myanmar”, który relacjonował starcia z policją na ulicy Banyar Dala i wokół popularnego domu handlowego Yuzana Plaza, zasieki htamein uratowały protestujących, którzy znaleźli się w okrążeniu. Policji dużo czasu zajęło zdejmowanie i palenie odzieży, zanim wzięła się za demonstrujących.

Trochę to wariactwo”

– Ten przesąd nas nie dotyczy, a w Dzień Kobiet stał się naszą flagą – dodał 24-letni Nyi. 8 marca przez dzielnicę Sanchaung przeszła kolumna protestujących z wzorzystymi htamein, którymi wywijali opozycjoniści. Młodzi ludzie w mediach społecznościowych podchwycili trend – kobiety, ale przede wszystkim młodzi Birmańczycy fotografowali się z htamein na głowach.

In International Women's day,young protesters in Myanmar wear htamein longyi(sarong) on their head with respect to all brave women in Myanmar.#WhatsHappeningInMyanmar #Mar8Coup pic.twitter.com/LTUcRBwuqO

— Wintwah (@SWintwah) March 8, 2021

– Trochę to wariactwo i mam mieszane uczucia, bo tradycja jest silna – stwierdził U Win Naing, który brał udział w protestach w 1988 r. przeciw reżimowi wojskowemu.

– Htamein nie jest czymś, co powinno wisieć przed domem. Chodzi tu o skromność birmańskich kobiet i pokazuje szacunek wobec mężczyzn – mówił we „Frontier Myanmar” Daw Aye Khaing z dzielnicy Okkalapa.

Przesąd ma korzenie w legendzie o królu Duttabaungu. Król po zdobyciu sąsiedniego królestwa, zmusił tamtejszą królową do ślubu. Ta zamieniła jego ręcznik do twarzy swoim htamein i Duttabaungu utraciwszy swoje „pono”, wkrótce zginął w bitwie.

Odzież gorsza niż morderstwa?

– Ludzie są przesądni, ale już raczej nie nasze, młode pokolenie. Wszystko zmienia też brutalność policji i wojska. W obliczu przemocy starsze pokolenie o tym zapomina – stwierdził Nyi.

Happy international Women’s Day. Women in Myanmar are hanging out their htamein (female sarongs) because the military think it’s bad luck to walk underneath them, okay byeeeeeeeeeeee #InternationalWomensDay #WhatsHappeningInMaynmar pic.twitter.com/91NWGomuNl

— Ye Yint Aung/ရဲရင့်အောင် (@yesthisisyeyint) March 8, 2021

Według eksperta ONZ Thomasa Andrewsa od początku lutego z rąk służb bezpieczeństwa zginęło przynajmniej 70 protestujących. Wśród nich znalazła się 19-letnia Ma Kyal Sin z Mandalaj, która stała się symbolem oporu.

Reżim wojskowy nie chce przyznać, że żołnierze boją się damskiego odzienia. Siedmiu protestujących aresztowanych za rozwieszanie htamein w dzielnicy Sanchaung oskarżono o zniewagę kultury, mnichów i nauk Buddy.

– Budda nie zajmował się przecież htamein – dziwi się Saw Nyi. – To tak jakby wieszanie odzieży przeczyło buddyzmowi bardziej niż morderstwa armii – dodaje Kyine.

PAP

Wiadomości

Ukradli psa 8 lat temu. Jak udało jej się wrócić do właścicieli?

ONZ piętnuje działania Korei Północnej. Nie ma to znaczenia

Prezydent nakazał natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, którym groziła kara śmierci

Myślał, że ma w ręku broń. Zabił czarnoskórego. Jaki będzie wyrok

Trump: idźcie i głosujcie. Świat będzie wam wdzięczny!

Neymar nie ma szczęścia. Powrócił po kontuzji. Zagrał pół godziny

Premier: będziemy traktować przemytników ludzi jak terrorystów

Kończy się najbardziej wyjątkowa kampania w historii świata

Chiny złożyły pozew przeciwko Unii Europejskiej

Nawrocki: ten rząd stawia wyżej esbeków niż tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Fałsz ma się stać prawdą

Wizyta u dentysty wkrótce może być luksusem dla wielu Polaków

Kontrowersyjny dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

Jak zagłosują Polacy w USA?

Gosek na antenie Republika: jestem siłowo przetrzymywany w nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Szwecja dba o własne bezpieczeństwo i rezygnuje z budowy farmy wiatrowej na Bałtyku

Najnowsze

Ukradli psa 8 lat temu. Jak udało jej się wrócić do właścicieli?

Trump: idźcie i głosujcie. Świat będzie wam wdzięczny!

Neymar nie ma szczęścia. Powrócił po kontuzji. Zagrał pół godziny

Premier: będziemy traktować przemytników ludzi jak terrorystów

Kończy się najbardziej wyjątkowa kampania w historii świata

ONZ piętnuje działania Korei Północnej. Nie ma to znaczenia

Prezydent nakazał natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, którym groziła kara śmierci

Myślał, że ma w ręku broń. Zabił czarnoskórego. Jaki będzie wyrok