W trakcie trwających w Iraku starć pomiędzy legalną władzą a tak zwanym Państwem Islamskim coraz większą rolę w konflikcie odgrywają bezzałogowe pojazdy latające. Korzystają z nich obie walczące strony.
Zarówno członkowie irackiej Policji Federalnej, jak i bojownicy ISIS korzystają z małych, amatorskich dronów do obserwacji i wyszukiwania pozycji przeciwnika. Wykorzystywane są stosunkowo łatwe do zdobycia urządzenia podobne do tych sprzedawanych również w polskich sklepach, wyposażone w kamery i chętnie używane przez filmowców-amatorów.
Do tej pory Państwo Islamskie wykorzystywało drony przede wszystkim do namierzania pozycji przeciwnika, kierowania ostrzałem moździerzowym oraz nagrywania filmów propagandowych, również na terenie Syrii.
Bojownicy ISIS prócz gotowych dronów budują również swoje własne, prowizoryczne konstrukcje przy pomocy dostępnych materiałów. Służą im one do przenoszenia ładunków wybuchowych i stają się obecnie nowym sposobem walki z siłami rządowymi Iraku poprzez zdalnie dokonywane zamachy bombowe.
Drony te są obecnie wykorzystywane do obrony Mosulu przed siłami irackimi. Miasto jest w tej chwili ostatnią twierdzą Państwa Islamskiego w całym kraju. Władze Iraku zapowiedziały całkowite usunięcie ISIS ze swojego terenu do kwietnia.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Dla Tuska Trump to "nakryty na kradzieży złodziej", a dla żony Sikorskiego - "produkt mafijnego świata"
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia ostro reaguje na decyzję większości sejmowej godzącej w prawa dzieci nienarodzonych
[AKTUALIZACJA] Wszedł na pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej z przedmiotem, który przypomina broń [WIDEO]
Amerykańskie media demaskują Tuska: oskarżył Trumpa, że jest rosyjskim agentem! Polsce grozi izolacja na scenie międzynarodowej!
Najnowsze
Dla Tuska Trump to "nakryty na kradzieży złodziej", a dla żony Sikorskiego - "produkt mafijnego świata"