Prezydent Egiptu wprowadza stan wyjątkowy. W niedzielnych zamachach zginęły 43 osoby
43 ofiary śmietlene i ponad 100 rannych – to bilans dokonanych w Niedzielę Palmową zamachów bombowych na dwa koptyjskie kościoły w Egipcie. Do przeprowadzenia ataków przyznało się tzw. Państwo Islamskie.
– Zostanie podjęta seria różnych działań, z których najważniejsze, po powzięciu kroków prawnych i konstytucyjnych, będzie ogłoszenie na trzy miesiące stanu wyjątkowego – mówił prezydent w przemówieniu transmitowanym przez państwową telewizję. Wcześniej odbyło się zwołane w trybie pilnym posiedzenie Rady Obrony Narodowej.
Jak czytamy w komunikacie tamtejszego ministerstwa zdrowia – w pierwszym zamachu, który miał miejsce w kościele pw. św. Jerzego w mieście Tanta w delcie Nilu, zginęło co najmniej 27 osób, a 77 zostało rannych.
W kilka godzin później zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy przed koptyjską katedrą w nadmorskiej Aleksandrii, zabijając 16 ludzi, w tym trzech policjantów i raniąc 40 innych osób.
Polecamy Tu się Mówi. A. Klarenbach
Wiadomości
TYLKO U NAS: Polityczny atak na Artura Kosickiego – rzekome „ujawnienie tajemnicy” jako pretekst koalicji 13 grudnia
Wąsik o kontrowersjach wokół sędziego prowadzącego sprawę prezesa PiS: "Tak właśnie mają wyglądać niezależne sądy"