W Republice Południowej Afryki konsorcjum Pfizer/BioNTech wspólnie z miejscowym Biovac Institute rozpocznie w 2022 roku produkcję swojej szczepionki na potrzeby Afryki-poinformowały w środę oba przedsiębiorstwa.
Konsorcjum Pfizer/BioNTech przekazało, że wraz z Biovac Institute z Kapsztadu podpisało list intencyjny na transfer technologii, instalację sprzętu oraz rozwinięcie mocy produkcyjnych.
Materiał do produkcji szczepionek zostanie przywieziony z Europy. Moc operacyjna zakładu ma wynieść 100 mln dawek rocznie. Preparat produkowany w RPA ma być dystrybuowany tylko na kontynent afrykański!
Wskaźniki szczepień w Afryce pozostają na bardzo niskim poziomie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jedynie 20 mln z 1,3 mld mieszkańców kontynentu zostało w pełni zaszczepionych, co stanowi zaledwie 1,5 proc. jego populacji.
Afryka zmaga się z brakiem wystarczającej liczby szczepionek, których większość dostarczana jest w ramach programu COVAX. Kryzys pogarsza zawieszenie transportu preparatów indyjskiej firmy Serum Institute of India, produkującej głównie na rodzimy rynek szczepionkę przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca. Transport zawieszono z powodu tragicznej w skutkach drugiej fali koronawirusa w Indiach.
Jaka jest sytuacja covidowa w RPA?
W ubiegłym tygodniu WHO podała, że w Afryce w okresie siedmiu dni zanotowano wzrost liczby nowych zakażeń Covid-19 o 43 proc. Sama RPA zmaga się obecnie z zabójczą trzecią falą wirusa spowodowaną wariantem Delta, wprowadzając 28 czerwca surowy lockdown. Według danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa we wtorek zanotowano niemal 600 ofiar śmiertelnych koronawirusa i prawie 9 tys. nowych zakażeń.
COVAX to program mający zagwarantować dostęp do szczepionek krajom rozwijającym się, kierowany wspólnie przez Gavi-Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień, Koalicję na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI) oraz Światową Organizację Zdrowia.