Papież: Aby wyjść z pandemii, potrzebne zaangażowanie wszystkich
Papież Franciszek powiedział, że aby wyjść z pandemii potrzebna jest ufność i wspólne zaangażowanie, by móc odbudować wszystko i zacząć od nowa „z cierpliwością i wytrwałością”. Papież mówił o tym wiernym przybyłym na modlitwę Anioł Pański.
Franciszek podkreślił w rozważaniach przed modlitwą, że potrzebne jest nowe spojrzenie na siebie samych i na rzeczywistość, by odkryć obecność Boga.
– To jest nasza ufność i to daje nam siłę, by iść naprzód każdego dnia z cierpliwością siejąc dobro, które przyniesie owoce – dodał papież, zwracając się do setek osób obecnych na placu Świętego Piotra.
Następnie zaznaczył, że taka postawa jest ważna także w tym, co dotyczy wychodzenia z pandemii. – Trzeba pielęgnować ufność, że jest się w rękach Boga, a jednocześnie wszyscy muszą zaangażować się, by odbudować i zacząć od nowa, z cierpliwością i wytrwałością – mówił.
Franciszek zwrócił uwagę na to, że w Kościele może pojawić się „chwast nieufności”; „zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy świadkami kryzysu wiary i porażki różnych projektów czy inicjatyw”.
Wskazał: „Do nas należy zasiew: z miłością, zaangażowaniem, cierpliwością. Ale siła tego zasiewu jest boska”.
Wyeliminować niewolnictwo naszych czasów
Papież nawiązał do uroczystości przekazania w sycylijskim porcie Augusta wraku kutra, który zatonął na Morzu Śródziemnym w kwietniu 2015 r. Dokładna liczba ofiar tej katastrofy nie jest znana. Szacuje się , że zginęło ponad 800 migrantów.
– Pomyślmy o tym, że Morze Śródziemne stało się największym cmentarzyskiem w Europie – wezwał.
Przypomniał, że sobota była Dniem Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci. – Nie można zamykać oczu na wyzysk dzieci, pozbawionych prawa do zabawy, nauki i do marzeń – oświadczył.
Papież przytoczył statystyki Międzynarodowej Organizacji Pracy, według których obecnie na świecie ponad 150 milionów dzieci wyzyskuje się w pracy. – To tragedia. 150 milionów, to mniej więcej tyle, ile wynosi liczba wszystkich mieszkańców Hiszpanii, Francji i Włoch. To dzieje się dzisiaj, tyle dzieci jest wyzyskiwanych – powiedział Ojciec Święty. Wezwał do wspólnego wysiłku, by „wyeliminować to niewolnictwo naszych czasów”.
Papież zaapelował także o przezwyciężenie kryzysu i katastrofy humanitarnej w regionie Tigraj w Etiopii i przypomniał, że panuje tam głód i ma miejsce katastrofa humanitarna. Podczas konfliktu między rządem kraju a lokalnymi bojówkami doszło tam do masakr ludności cywilnej.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty