Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił dzień 27 stycznia 2020 roku Narodowym Dniem Pamięci w 75. Rocznicę Wyzwolenia Auschwitz. Jednocześnie wezwał "wszystkich Amerykanów, by tego dnia stosownymi programami, uroczystościami i modlitwą uczcili pamięć ofiar Holokaustu i nazistowskich prześladowań".
W poniedziałek 27 stycznia mija 75 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Uroczystości rocznicowe, którym patronuje prezydent RP Andrzej Duda, odbywają się w Oświęcimiu i Brzezince z udziałem ok. 200 byłych więźniów i ocalonych z Holokaustu.
W obchodach udział bierze również 60 delegacji reprezentujących państwa i organizacje międzynarodowe. Do Oświęcimia przybył m.in. prezydent Izraela Reuwen Riwlin i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Z okazji rocznicy głos zabrał Donald Trump. Proklamację prezydenta Stanów Zjednoczonych opublikowano na stronie Ambasady USA w Polsce.
"W 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz wspominamy 6 milionów Żydów zabitych w czasie Holokaustu oraz oddajemy cześć amerykańskim żołnierzom i żołnierzom innych wojsk alianckich, którzy walczyli niezmordowanie, by pokonać nazistowski reżim. Ponawiamy również naszą gotowość do walki z antysemityzmem oraz wierność dwóm słowom, których nigdy nie dość powtarzać: Nigdy więcej.
Zatruci nienawiścią i kierowani niewiarygodnym okrucieństwem, naziści realizowali systematyczny, metodyczny plan eksterminacji ludności żydowskiej i wszystkich innych, których uważali za element niepożądany. Pozbawiono życia dwie trzecie Żydów europejskich oraz miliony innych istnień ludzkich. Wysyłani do gett, obozów koncentracyjnych i obozów śmierci byli więzieni, prześladowani, głodzeni na śmierć, torturowani i mordowani. Jest rzeczą wprost niewyobrażalną, że taki akt barbarzyństwa miał miejsce przed zaledwie 75 laty.
Ocalali z Holokaustu nieustannie przeżywają koszmar tamtych dni. Swą wytrwałością dają świadectwo, byśmy nigdy nie zapomnieli podjętej przez nazistów bezprzykładnej próby zniszczenia narodu żydowskiego. Ich niezłomność nakazuje nam troskę o to, by historia ich życia była wciąż przypominana. Ludziom ogarniętym nienawiścią nie mogą się nigdy udać próby pomniejszania, wypierania albo wymazywania Holokaustu z naszej pamięci i podręczników historii. Naszym podstawowym wspólnym obowiązkiem jest uczynić wszystko, by każde następne pokolenie znało prawdę. Lekcje Holokaustu muszą być na zawsze wyryte w naszej świadomości, bo tylko wtedy możemy spełnić uroczystą obietnicę, że podobne zło i nienawiść nigdy już nie dojdą do głosu.
Naród żydowski w najwyższym akcie oporu powstał z popiołów Holokaustu, by założyć i zbudować współczesne państwo Izrael. Jak to mówiłem już wielokrotnie, państwo Izrael jest wiecznym pomnikiem nieśmiertelnej siły narodu żydodwskiego. Tym, którzy dążą do zniszczenia Izraela i narodu żydowskiego, mówimy: Nigdy więcej.
Czcimy dziś pamięć o tych, którzy stracili życie w czasie Holokaustu. Oddajemy cześć ocalałym, którzy zapewnili narodowi żydowskiemu dalszy byt. I przypominamy o niemożliwym do spłacenia długu wdzięczności wobec naszych dzielnych żołnierzy, którzy dla wolności poświęcili wszystko.
ZATEM JA, DONALD J. TRUMP, Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, na mocy uprawnień nadanych mi przez Konstytucję i prawo Stanów Zjednoczonych, ogłaszam dzień dwudziesty siódmy stycznia 2020 roku Narodowym Dniem Pamięci w 75. Rocznicę Wyzwolenia Auschwitz. Wzywam wszystkich Amerykanów, by tego dnia stosownymi programami, uroczystościami i modlitwą uczcili pamięć ofiar Holokaustu i nazistowskich prześladowań, a zarazem docenili poświęcenie wszystkich mężczyzn i kobiet, którzy przyczynili się do uwolnienia ofiar tamtych okropności.
W DOWÓD CZEGO składam swój podpis dnia dwudziestego czwartego stycznia Roku Pańskiego dwa tysiące dwudziestego, w dwieście czterdziestym czwartym roku niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki.
DONALD J. TRUMP"