Przejdź do treści
Radio Republika W środę gośćmi Antoniego Opalińskiego i Adriana Stankowskiego w Radiu Republika będą: 6.19 Tomasz Grzywaczewski (podróżnik, publicysta), 6.35 Tomasz Sakiewicz (prezes TV Republika, red. naczelny Radia Republika), 7.10 Maciej Wąsik (europoseł, PiS)
22:26 Muzyka: w wieku 99 lat zmarła Carmen Moreno. Była legendą polskiego jazzu
21:21 Łotwa: 11 listopada jest tam obchodzony Dzień Laczplesis, upamiętniający bohaterów walczących o wolność narodu łotewskiego. W Rydze oraz w wielu innych miastach kraju odbyły się wieczorem tradycyjne marsze z pochodniami
20:30 Ukraina: prezydent Wołodymyr Zełenski złożył życzenia Polakom z okazji Święta Niepodległości, podkreślając, że niepodległa Polska i niepodległa Ukraina muszą iść ramię w ramię, by zachować siłę i wolność
19:31 Wielka Brytania: sąd skazał 47-letnią obywatelkę Chin Zhimin Qian na 11 lat i 8 miesięcy więzienia za kradzież 61 tys. bitcoinów o bieżącej wartości ponad 5 mld funtów
17:35 KE: Bułgaria, Czechy, Estonia, Chorwacja, Austria i Polska zmagają się z poważną presją migracyjną i będą mogły wystąpić o pełne lub częściowe zwolnienie z relokacji migrantów na nadchodzący rok w ramach paktu migracyjnego
16:58 Turcja: samolot wojskowy rozbił się na terenie Gruzji; na pokładzie było 20 osób
16:44 Ukraina: obywatel Ukrainy Serhij K., przebywający w więzieniu we Włoszech w związku z zarzutami udziału w ataku na gazociąg Nord Stream w 2022 roku, przerwał strajk głodowy
15:45 Ukraina: po raz siódmy w tym roku ukraińskie drony zaatakowały rosyjską rafinerię ropy naftowej w Saratowie
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Warszawa oraz Wolni Polacy zapraszają na protest przeciwko represjom politycznym wobec Daniela Obajtka, 12 listopada, godz. 11:30 przed Prokuraturą Regionalną w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 25)
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Nocne starcia z milicją w Kijowie. Wszczęto śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez Berkut

Źródło: youtube.com

Prokuratura w Kijowie wszczęła śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy oddziału specjalnego milicji Berkut po nocnych starciach między przeciwnikami władz a milicją, w których rannych zostało kilkanaście osób.

Nad ranem protestujący odblokowali autobus oddziałów specjalnych milicji Berkut, zablokowany w reakcji na brutalne użycie siły przez tę formację przed siedzibą jednego z sądów rejonowych w Kijowie. Milicjantom pozwolono na opuszczenie pojazdu dopiero wtedy, gdy na żądanie zgromadzonych zdjęli oni maski i hełmy tak, by można ich było sfotografować.

Prokuratura poinformowała w godzinach porannych, że wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia kompetencji przez funkcjonariuszy Berkuta. Prowadzone jest także śledztwo mające ustalić tożsamość osób, które atakowały milicjantów.

Zamieszki rozpoczęły się w piątek wieczorem, gdy sąd rejonu swiatoszyńskiego w Kijowie ogłosił wyroki sześciu lat więzienia dla tzw. terrorystów z Wasylkowa, którzy mieli przygotowywać się do wysadzenia pomnika Lenina w tym znajdującym się opodal ukraińskiej stolicy miasteczku.

Skazani to dwaj opozycyjni deputowani rady miejskiej i asystent jednego z nich, zatrzymani w sierpniu 2011 r. przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy w związku z rzekomo należącym do nich materiałem wybuchowym, który miał być użyty do zniszczenia monumentu. Według ukraińskich mediów w momencie zatrzymania tych trzech osób pomnik Lenina w Wasylkowie był już zdemontowany.

Wyrok wywołał oburzenie zgromadzonych przed sądem przeciwników władz, którzy zablokowali samochód milicyjny odwożący skazanych do aresztu. Przed sądem powstała barykada, a protestujący zablokowali wejścia do budynku. Do starć doszło, gdy na miejsce przybyły oddziały Berkuta. Świadkowie twierdzą, że milicjanci bili zgromadzonych pałkami nie zważając na to, że były wśród nich kobiety oraz chronieni immunitetem parlamentarzyści.

Rannych zostało kilkanaście osób, w tym dziennikarze i były szef MSW Ukrainy, a obecnie jeden z liderów opozycji Jurij Łucenko. Jego żona Iryna, posłanka opozycyjnej partii Batkiwszczyna informowała wcześniej, że jej mąż stanął między funkcjonariuszami Berkuta i ludźmi, by zapobiec rozlewowi krwi. W odpowiedzi milicjanci zaczęli bić go po głowie, aż stracił przytomność i upadł.

"Wzywamy do powstrzymania się od przemocy" – napisał w nocy na Twitterze rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski, odnosząc się do starć opozycji z milicją w Kijowie. Z kolei polska ambasada w stolicy Ukrainy podkreśliła na Twitterze, że pobicie przez milicję Jurija Łucenki i innych osób to kolejna nieuzasadniona demonstracja siły wobec uczestników protestów na Majdanie Niepodległości.

Na Ukrainie od 21 listopada trwają protesty zwolenników integracji europejskiej, które następnie, po kilkukrotnych brutalnych atakach milicji przerodziły się w demonstracje przeciwko władzom. Protestujący domagają się przedterminowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

W niedzielę w Kijowie oczekiwany jest kolejny wielki wiec opozycji. Odbędzie się on w miasteczku namiotowym na Majdanie Niepodległości, gdzie w ciągu ostatnich dwóch tygodni przeciwnicy władz obchodzili Nowy Rok, a następnie święta Bożego Narodzenia według stosowanego w Kościele prawosławnym kalendarza juliańskiego.

 

pap

Wiadomości

Smutny sygnał od Widza. Tak „świętowała” wrocławska instytucja

Goście "W punkt" o Marszu Niepodległości i świętowaniu

W wieku 99 lat zmarła Carmen Moreno. Była legendą polskiego jazzu

Duda o prześladowaniu Ziobry przez ludzi Tuska: to wściekła zemsta za utratę władzy w roku 2015

Hiszpania: rozpoczęto obchody Roku Gaudiego

Marsz Niepodległości łączy Polaków. To porażka "salonowych" hejterów

Adam Woronowicz wyróżniony przez Prezydenta. Odebrał ważne państwowe odznaczenie

Apostołka Nadziei - 254 rocznica urodzin założycielki zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża

Niemcy wyjeżdżają ze Stanów Zjednoczonych

Goście Miłosza Kłeczka: dlaczego zabrakło Tuska i za co wygwizdano Kosiniaka-Kamysza

Abp. Jędraszewski: realne staje się rozpłynięcie Polski jako państwa suwerennego

Najbardziej wzruszająca chwila Marszu Niepodległości. Prezydent i Pierwsza Dama witają kombatantów

Polska jako unijne województwo? Takimi rozważaniami Trójka w likwidacji świętuje Niepodległość

Incydent z udziałem lewicowców przed konsulatem USA w stolicy

KE zmienia decyzję ws. relokacji migrantów. Dotyczy to też Polski

Najnowsze

Smutny sygnał od Widza. Tak „świętowała” wrocławska instytucja

Hiszpania: rozpoczęto obchody Roku Gaudiego

Marsz Niepodległości łączy Polaków. To porażka "salonowych" hejterów

Adam Woronowicz wyróżniony przez Prezydenta. Odebrał ważne państwowe odznaczenie

Apostołka Nadziei - 254 rocznica urodzin założycielki zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża

Goście "W punkt" o Marszu Niepodległości i świętowaniu

W wieku 99 lat zmarła Carmen Moreno. Była legendą polskiego jazzu

Duda o prześladowaniu Ziobry przez ludzi Tuska: to wściekła zemsta za utratę władzy w roku 2015