Naukowcy z NASA potwierdzili obecność wody na Księżycu. To, że woda w postaci lodu jest na srebrnym globie wiadomo już od 2018 roku, teraz wiemy też, że cząsteczki H2O znajdują się także w pokrywającej satelitę warstwie gleby.
Dzięki badaniom powietrznego obserwatorium SOFIA naukowcy potwierdzili także stałą obecność lodu w zacienionych miejscach na niskich szerokościach geograficznych. To ważne odkrycie ponieważ dzięki niemu wiemy, że woda jest na Księżycu o wiele bardziej powszechna niż wcześniej uważano.
Obecność lodu oraz cząsteczek wody w wierzchniej warstwie gleby jest również bardzo ważne dla planowanej misji Artemis, która po latach ma umożliwić powrót człowieka na Srebrny Glob oraz budowę tam stałej bazy.
Jak jednak mówi astronom doktor Piotr Witek, podczas misji nie będzie mowy o masowym pozyskiwaniu wody na Księżycu. - Tej wody nie ma tam dużo. Żeby uzyskać szklankę wody musielibyśmy przetworzyć tonę regolitu - powiedział astronom.
Baza na księżycu
Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że obecność cząsteczek wody znacznie ułatwia organizację stałej bazy kosmicznej na Księżycu. Woda jest niewygodna w transporcie a jej obecność jest konieczna między innymi do wytwarzania tlenu oraz utleniania paliwa.
???? ICYMI... using our @SOFIATelescope, we found water on the Moon's sunlit surface for the first time. Scientists think the water could be stored inside glass beadlike structures within the soil that can be smaller than the tip of a pencil. A recap: https://t.co/lCDDp7pbcl pic.twitter.com/d3CRe96LDm
— NASA (@NASA) October 26, 2020
Wyniki badań są efektem pracy powietrznego obserwatorium SOFIA, czyli Stratosferycznego Obserwatorium Astronomii Podczerwonej. Obserwatorium umieszczone na pokładzie samolotu bada promieniowanie emitowane przez ciała niebieskie. W jednym z najnowszych badań udało się wychwycić widmo pochodzące z powierzchni Księżyca o cechach typowych dla cząsteczek wody.
Misja Artemis planowana jest w 2024 roku.