Przejdź do treści

Litwa, Łotwa, Estonia i Polska jednym głosem. Zakaz wjazdu dla turystów z Rosji

Źródło: canva.com

Cztery kraje zdecydowały się na zharmonizowanie zasad przemieszczania się obywateli Rosji na podstawie wiz turystycznych. Powołując się na klauzulę bezpieczeństwa, będziemy korzystać z możliwości nieprzepuszczania ich – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller

Premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy we wspólnym oświadczeniu zapowiedzieli ograniczenie możliwości wjazdu do strefy Schengen dla obywateli rosyjskich podróżujących w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych.

Jak tłumaczył Müller, obecnie sytuacja wygląda tak, że Polska ze względu na obecność w strefie Schengen uznaje wizy innych krajów UE w zakresie przemieszczania się. – Krótko mówiąc, jeśli obywatel Rosji otrzymuje wizę turystyczną, np. niemiecką, to może przekroczyć granicę Polski i Rosji czy Litwy i Rosji, i generalnie mogą przekraczać granicę UE na podstawie wiz innych krajów unijnych. Pomimo że Polska nie wydaje wiz turystycznych dla Rosjan, to inne kraje UE niestety to jeszcze robią - wyjaśnił.

Decyzją czterech rządów niemiecka wiza turystyczna wydana dla obywatela Rosji docelowo nie będzie mogła być zrealizowana poprzez przekroczenie granicy rosyjsko-polskiej czy litewsko-rosyjskiej. – Ale oczywiście jeśli ten obywatel będzie przemieszczał się już z kierunku niemiecko-polskiego, to ta weryfikacja nie będzie taka prosta, bo oczywiście ta granica jest otwarta - zaznaczył rzecznik rządu.

Jak dodał, państwa chcą w maksymalnie daleko idący sposób utrudnić przemieszczanie się przez granice Litwy, Łotwy, Estonii i Polski obywateli rosyjskich z wizami turystycznymi innych krajów UE – Jednocześnie apelujemy do innych krajów UE i zgłaszamy to na polu unijnym, żeby w ogóle nie wydawać wiz turystycznych dla obywateli rosyjskich na terenie wszystkich krajów UE - powiedział.

Wyjaśnił, że najważniejsze jest to, by ograniczyć wydawanie wiz przez inne kraje europejskie, bo Polska i kraje bałtyckie wydają niewielką liczbę wiz obywatelom Rosji. Wskazał, że nieco inna sytuacja jest w przypadku Obwodu Kaliningradzkiego ze względu na dostarczanie towarów do tego obwodu. Ocenił, że generalnie rozwiązaniem problemu jest wspólna polityka na poziomie UE w tej sprawie. – Żałujemy, że Niemcy, Francja czy inne kraje UE nie mają odwagi, aby wizy turystyczne dla Rosjan całkowicie zawiesić - powiedział.

Przypomniał, że regulacje Polski i krajów bałtyckich w sprawie wydawania wiz Rosjanom będą obowiązywać od 19 września. Dopytywany czy są sygnały, że inne kraje będą chciały się dołączyć powiedział, że "problem z innymi, zachodnimi krajami jest taki, że nie mają one granicy z Rosją i w związku z tym one mogą zadeklarować co najwyżej to, że nie będą wydawać wiz turystycznych". – Do tego byśmy ich zachęcali, w tym sensie mogą do tego porozumienia dołączyć, że nie będą wydawać wiz turystycznych. Natomiast my będziemy powołując się na klauzulę bezpieczeństwa korzystać z możliwości nieprzepuszczania przez nasze granice obywateli Rosji, którzy mają wizy turystyczne krajów Europy Zachodniej" - dodał rzecznik rządu.

Pod koniec sierpnia ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej po nieformalnym spotkaniu a Pradze zawarli polityczne porozumienie w sprawie zawieszenia umowy o uproszczonym wydawaniu wiz dla Rosjan. Już wcześniej UE zawiesiła część tej umowy z 2007 roku, która dotyczyła urzędników rządowych i biznesmenów; teraz ma zamrozić część dotyczącą turystów. Szefowie MSZ osiągnęli też polityczne porozumienie, zgodnie z którym paszporty wydane przez władze rosyjskie na okupowanych terytoriach Ukrainy nie będą uznawane.

Kraje bałtyckie, Polska i Finlandia opowiadały się za całkowitym zawieszeniem wydawania wiz obywatelom Rosji w UE. Z tą propozycją nie zgadzały się Niemcy, a także zależne od turystyki kraje Europy Południowej.

PAP

Wiadomości

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Stanowski chce być kandydatem, ale nie prezydentem

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru w tureckim hotelu

Najnowsze

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki