"Rzecznik Kremla zaatakował niemiecki rząd, próbując go zastraszyć", ocenia portal dziennika „Bild”, odnosząc się do piątkowego komentarza Dmitrija Pieskowa, rzecznika Władimira Putina.
„Ta wypowiedź Pieskowa pokazała, że Niemcy słusznie przygotowują się do wojny. Z Moskwy po raz kolejny napływają budzące niepokój oświadczenia pod adresem rządu federalnego”, stwierdził „Bild”.
„Nie jest tajemnicą, że Niemcy są na kursie zmierzającym do ostrej konfrontacji z Rosją”, powiedział w piątek Pieskow, komentując informacje o planowanym przez Niemcy kompleksowym planie obrony. Rzecznik Kremla określił te doniesienia jako „próbę odstraszania Rosji”, oskarżając niemiecki rząd o wrogość.
Pieskow zareagował na wypowiedź szefa Dowództwa Terytorialnego, generała porucznika André Bodemanna, który przedstawił Niemieckiej Agencji Prasowej (dpa) plan lepszego zintegrowania działań między służbami odpowiadającymi za bezpieczeństwo, przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym i stażami przemysłowymi. Pieskow podkreślił, że Moskwa dokładnie przeanalizuje te zamierzenia z uwagi na „wrogą postawę Berlina”.
„Bild” przypomniał także niedawną wypowiedź federalnego ministra obrony Borisa Pistoriusa (SPD), który przestrzegł, że po kilku dekadach pokoju Niemcy muszą ponownie stać się „gotowe do wojny”.
Rosja rozpoczęła agresywny atak na Ukrainę prawie dwa lata temu, jednak przez ten czas wielokrotnie kreowała się na ofiarę agresji Zachodu – przypomniał „Bild”. Moskwa uzasadniała inwazję m.in. tym, że musi uniemożliwić Ukrainie wejście do NATO, co stanowiłoby „zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji".
Rzecznik Putina zdementował także doniesienia o tym, że Rosja nieformalnie zaproponowała Zachodowi negocjacje w sprawie zakończenia wojny. Moskwa miałaby rzekomo zgodzić się na przyjęcie Ukrainy do NATO pod warunkiem utrzymania zdobytych ukraińskich terytoriów.
Pieskow podkreślił przy tym, że Kreml nie zamierza wycofywać się z żądań dotyczących neutralnego statusu Ukrainy – podsumował „Bild”.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Kryzys w Niemczech. Wyborcy ważniejsi niż podtrzymanie rządu
Rząd gra na czas: czy opóźnienia w KPO uderzą w portfele Polaków?
KRRiT odmawia jednogłośnie porozumienia ws. Kart powinności mediów publicznych na lata 2025-2029. Świrski komentuje!
Strzeżek: rozpatrujmy Radosława Sikorskiego jako potencjalnego kandydata na prezydenta