Policja francuska przeprowadziła w środę w Saint-Ouen na przedmieściach Paryża ewakuację obozowiska, w którym mieszkało ponad 500 Romów, w tym setki dzieci. Z wnioskiem o ewakuację wystąpiły francuskie koleje, właściciel terenu, na którym mieszkali Romowie.
Według komunikatu policji 250 osób zostało zmuszonych do opuszczenia obozowiska. Prowizoryczne domy, w których mieszkali Romowie, zostały zniszczone. Jeszcze przed ewakuacją obóz opuściło w nocy z wtorku na środę około 300 ludzi - podała policja.
Z kolei agencja AFP podaje, że w obozowisku mieszkało w ostatnich tygodniach nawet 800 osób. Osiedle powstało po serii likwidacji obozowisk Romów pod Paryżem na początku lata. Na terenie w Saint-Ouen z braku miejsca prowizoryczne domy wznoszono nawet na torach kolejowych.
Spośród setek ludzi ewakuowanych w środę przy temperaturze rzędu 7 stopni około dziesięciu zaproponowano dach nad głową w nocy ze środy na czwartek. Chodzi o osoby "najbardziej narażone" spośród nielicznych, które poddały się tzw. diagnozie socjalnej. Władze powinny przeprowadzać taką diagnozę przed ewakuowaniem obozowisk romskich - podaje agencja AFP, powołując się na prefekta Philippe'a Galli.
Stowarzyszenie Głos Romów (La Voix des Roms) skrytykowało "bardzo brutalną operację", w której wyniku "na ulicy z nadejściem zimy znalazły się setki ludzi".
O ewakuację obozowiska w Saint-Ouen zwróciły się 2 października francuskie koleje RFF i SNCF. Osiedle znajdowało się na terenach przyległych do elektrociepłowni, która zapewnia ogrzewanie miejskie dla części Paryża. Mer Saint-Ouen Jacqueline Rouillon twierdziła, że obozowisko stanowi zagrożenie dla funkcjonowania aglomeracji.
Szacuje się, że we Francji żyje 15-20 tys. Romów. Organizacja Amnesty International we wrześniu wezwała władze Francji, by zaprzestały wysiedlania Romów z ich obozowisk. Według AI wysiedlenia objęły od stycznia do sierpnia ponad 10 tys. Romów. Akcja likwidowania nielegalnych obozowisk rozpoczęła się w 2010 roku za rządów centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). Obecny socjalistyczny prezydent Francois Hollande kontynuuje tę politykę.
mp, pap, fot. sxc.hu
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Ogień po konferencji Stróżyka. Internauci bezlitośni dla byłego generała WSI [KOMENTARZE]
SPRAWDŹ TO!