Fotografie setek kolejnych dzieł sztuki z kolekcji odkrytej u mieszkańca Monachium Corneliusa Gurlitta mają być od przyszłego tygodnia opublikowane w internecie. W tym zbiorze mogą znaleźć się również dzieła zagrabione przez nazistów.
„Prokuratura Augsburga ma udostępnić 590 dzieł na stronie internetowej lostart.de” - napisano w komunikacie ministerstwa kultury kraju związkowego Bawaria.
11 listopada niemieckie władze zapowiedziały publikację zdjęć 25 obrazów, co do których istnieje poważne podejrzenie, że zostały skonfiskowane właścicielom podczas nazistowskich prześladowań. Tymczasem nasiliły się głosy krytyczne wobec powolności badań nad pochodzeniem 1406 dzieł. W wywiadzie dla „Sueddeutsche Zeitung” minister sprawiedliwości Bawarii Winfried Bausback wyraził nadzieję, że Cornelius Gurlitt wykaże się zrozumieniem w kwestii zwrotu dzieł.
79-letni mężczyzna odziedziczył zbiory po swoim ojcu, historyku sztuki Hildebrandzie Gurlitcie, który na polecenie władz III Rzeszy sprzedawał za granicę dzieła uznane przez nazistów za przejaw sztuki „zdegenerowanej i narodowo obcej”, usunięte jako szkodliwe z muzeów lub skonfiskowane czy też odkupione po zaniżonej cenie od prawowitych właścicieli, w większości prześladowanych przez nazistów Żydów. Hildebrand Gurlitt został po wojnie zatrzymany przez Amerykanów, jednak udało mu się przekonać władze okupacyjne, że był ofiarą prześladowań. Amerykanie zwrócili mu zarekwirowane dzieła sztuki.
mk, PAP, fot. Jmschws/cc
Najnowsze
Klich skompromitował się kolejnym wpisem. Taki z niego dyplomata!
Kampania prezydencka? Trzaskowskiemu nie przeszkodzi – w Warszawie i tak tylko „bywa”
Prawie milion złotych na sztuczną choinkę we Wrocławiu – ludzie oburzeni astronomicznym wydatkiem
Warszawscy redemptoryści reagują na ataki na Radio Maryja