Przejdź do treści
11:11 Francja: Mer podparyskiej miejscowości Triel-sur-Seine zabronił młodzieży wychodzenia z domu po godz. 23 bez zezwolenia rodziców
10:18 Tarnów: Zarzuty dla dwóch mężczyzn w związku z piątkowym atakiem na 17-latka
10:11 Lublin: 10 osób oskarżonych o handel narkotykami w internecie. Grupą kierował obcokrajowiec
09:30 Śląskie: Usunięta awaria kolejowa między Kędzierzynem-Koźlem i Gliwicami
08:54 Katowice: Akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. za tragiczny wypadek na A1
08:08 Kraków: Obrońcy skazanego za udział w potrójnym zabójstwie złożyli kasację, chcą uniewinnienia
07:29 IMGW: deszcz i burze na północy i zachodzie kraju
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Czy Wenecji grozi zatopienie? Prognozy nie nastrajają optymistycznie

Źródło: Fot. Pixabay/Peggychoucair

Wzrost poziomu wody w morzach i oceanach to tylko jedno z wielu następstw zmian klimatycznych. Zagrożenie powodzi najbardziej dotyczy mieszkańców nadmorskich miast, w tym przykładowo Wenecji. Przyszłość tego miasta u wybrzeży Adriatyku leży pod znakiem zapytania, a prognozy nie są optymistyczne.

Najnowsza ocena ryzyka powodziowego dla Wenecji wskazuje na to, że podnoszenie się poziomu wody w Morzu Śródziemnym i Adriatyku będzie odrywało kluczową rolę w planowaniu przyszłej infrastruktury miasta. Prognozy opracowali naukowcy z Università del Salento, ISMAR — Institute of Marine Sciences i University Ca 'Foscari of Venice. Według danych zebranych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, do końca XXI wieku prawdopodobieństwo zalania Wenecji znacznie wzrośnie.

Szacunki naukowców, jeśli chodzi o podnoszenie się poziomu wody w morzach i oceanach, nie są jednoznaczne. Wahają się w przedziale od 17 cm do nawet 120 cm do końca stulecia. Tempo podnoszenia się poziomu wód jest zależne od wielu czynników, w tym wzrostu temperatur i topnienia lodowców. Nie bez znaczenia są również wciąż badane procesy fizyczne, jakie zachodzą w Morzu Śródziemnym i Adriatyku.

Na zmiany klimatyczne wpływa wiele czynnikków

– W funkcjonowaniu klimatu zawierają się ważne sprzężenia zwrotne, związane na przykład z dynamiką pokrywy lodowej. Aby uzyskać jak najbardziej wiarygodne prognozy, musimy je zrozumieć i przeprowadzać symulacje – tłumaczy Davide Zanchettin, główny autor badań.

Szczegółowe prognozy wzrostu poziomu mórz są nad wyraz istotne przy szacowaniu ryzyka powodziowego, zwłaszczazwłaszcza że na ten proces oddziałują też inne ekstremalne zjawiska. Do tej pory podtopienia w Wenecji przypisywano falom sztormowym wywołanym przez wiatry sirocco. W niedalekiej przyszłości gama czynników może poszerzyć się między innymi o meteotsunami czy fale atmosferyczne.

Doraźną ochroną dla Wenecji przed powodziami jest system MoSE (Modulo Sperimentale Elettromeccanico) używany od października 2020 r. Projekt polega na prognozowaniu poziomu wody na 4-6 godzin przed szczytowym momentem i otwieraniu lub zamykaniu specjalnych zapór.

Dokładne prognozy są istotne dla bezpieczeństwa miasta

– System MoSE jest obsługiwany zgodnie z prognozą. Jeśli prognozy będą błędne, to działania również będą nieadekwatne do zagrożenia. To ważne zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Właśnie dlatego wiarygodne prognozy są tak istotne – podkreśla Georg Umgiesser, współautor badań.

Obecnie jeden z najczarniejszych scenariuszy przewiduje, że w 2075 r. zapory wodne wokół miasta musiałyby być zamknięte przez cały rok. To na szczęście mało prawdopodobne. Przynajmniej na razie.

– Poziom morza to paskudna bestia. Moglibyśmy całkowicie powstrzymać globalne ocieplenie i zaprzestać korzystania z paliw kopalnych, a mimo to wzrost nadal by się utrzymywał, choć w znacznie wolniejszym tempie – komentuje Piero Lionello, współautor oceny ryzyka powodziowego dla Wenecji. Jak dodaje, mieszkańcy Wenecji będą musieli zmienić dotychczasowe strategie adaptacyjne.

national-geographic.pl

Wiadomości

Uczniowie z Polski zdobyli w Dubaju cztery medale!

SPRAWDŹ TO!

Migrant zaatakował polskiego funkcjonariusza. Bosak: Z naszych robimy żywe tarcze!

Industria Kielce bez prezesa! Paweł Papaj tymczasowym sternikiem klubu

Jak unikać kontuzji uprawiając jogging?

Niemcy znów próbowali wwieźć do nas migrantów. Wycofali się, bo zobaczyli Polaków! WIDEO

Ceny ropy. Aktualne notowania

Afera GetBack. Sypie się wersja biznesmena zaprzyjaźnionego z politykami PO. Poznaliśmy akta sprawy: powiązani z nim ludzie mają już wyroki lub akty oskarżenia

HIT DNIA

Tusk skutecznym premierem? Polacy nie mają wątpliwości [SONDAŻ]

Dzisiaj niestety deszcz i burze. Wiemy więcej!

Oficjalnie: Luka Modrić w AC Milanie. Legendarny pomocnik zadebiutuje w Serie A

Prezydent Chorwacji: ci ludzie są opętani Ukrainą. To ich sposób na utrzymanie władzy

Urban nowym selekcjonerem reprezentacji? PZPN ogłosi decyzję w czwartek

Palenie dla bogaczy. Unia planuje wprowadzić olbrzymią akcyzę

Nowy komunikat prokuratury w sprawie pożaru bloku w Ząbkach

Hiszpania: Baleary na krawędzi upadku. Rekordowa fala imigrantów

Najnowsze

Uczniowie z Polski zdobyli w Dubaju cztery medale!

Niemcy znów próbowali wwieźć do nas migrantów. Wycofali się, bo zobaczyli Polaków! WIDEO

Ceny ropy. Aktualne notowania

Afera GetBack. Sypie się wersja biznesmena zaprzyjaźnionego z politykami PO. Poznaliśmy akta sprawy: powiązani z nim ludzie mają już wyroki lub akty oskarżenia

HIT DNIA

Tusk skutecznym premierem? Polacy nie mają wątpliwości [SONDAŻ]

SPRAWDŹ TO!

Migrant zaatakował polskiego funkcjonariusza. Bosak: Z naszych robimy żywe tarcze!

Industria Kielce bez prezesa! Paweł Papaj tymczasowym sternikiem klubu

Jak unikać kontuzji uprawiając jogging?