Komisja śledcza Bundestagu jednomyślnie zagłosowała za zwrócenie się do byłego współpracownika CIA Edwarda Snowdena o złożenie zeznań w celu wyjaśnienia działalności amerykańskiego wywiadu w Niemczech.
Za włączeniem wyjaśnień Snowdena w trwające dochodzenie głosowali wszyscy członkowie ośmioosobowej komisji, reprezentujący partie koalicyjne CDU/CSU i SPD oraz opozycyjną Lewicę i Zielonych.
Na razie nie wiadomo, czy Snowden zostanie zaproszony do Berlina, czy też złoży zeznania za pośrednictwem łącza wideo z Rosji, gdzie udzielono mu rocznego azylu.
Poseł CDU Roderich Kiesewetter powiedział, że Amerykaninowi zostanie zaproponowany termin 3 lipca.
Bundestag powołał w marcu komisję śledczą do wyjaśnienia działalności amerykańskich służb w Niemczech oraz zbadania, czy niemiecki rząd i niemieckie służby wiedziały o tych działaniach. Komisja składa się z ośmiu deputowanych - sześciu należy do partii koalicji rządowej, dwoje do ugrupowań opozycyjnych.
Wniosek o przesłuchanie Snowdena złożyli posłowie Lewicy i Zielonych.
2 maja rząd Niemiec wyraził sprzeciw wobec przesłuchania Snowdena na terenie Niemiec, powołując się na możliwe narażenie na szwank stosunków z USA. Za możliwe uznano natomiast przesłuchanie Amerykanina za granicą.
Władze USA unieważniły paszport Snowdena, więc ewentualne przesłuchanie go na terytorium Niemiec wymagałoby specjalnych zabiegów ze strony Berlina - zauważa agencja AP.
Edward Snowden, były współpracownik wywiadu USA, ujawnił w zeszłym roku program masowej inwigilacji prowadzonej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Z wykradzionych przez niego dokumentów wynika, że służby USA szpiegowały m.in. instytucje UE i ponad 30 czołowych polityków na świecie. Na podsłuchu miał być m.in. telefon komórkowy kanclerz Niemiec Angeli Merkel, co doprowadziło do poważnego ochłodzenia stosunków niemiecko-amerykańskich. W maju 2013 roku Snowden zbiegł z USA do Hongkongu, a następnie znalazł się w Rosji, gdzie uzyskał azyl.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Snowden oskarża NSA o szpiegostwo gospodarcze w Niemczech