Przejdź do treści
08:01 Pomorskie: funkcjonariusze CBŚP rozbili gang zajmujący się czerpaniem korzyści z nierządu. W wyniku działań przeprowadzonych na terenie Gdyni i okolic zatrzymano 15 osób
07:46 Warszawa: od rana metro kursuje na całej trasie linii M1, ale pociągi nie zatrzymują się na stacji Racławicka. Trasę między sąsiednimi stacjami metra: Wierzbno i Pole Mokotowskie pasażerowie mogą pokonać autobusem 174
Zaproszenie W czwartek (3.07) Elżbieta Witek, wiceprezes PiS, weźmie udział w konferencji dot. bezpieczeństwa na granicy PL-DE (godz. 12:30), a następnie przeprowadzi kontrolę poselską w SG w Zgorzelcu (godz. 13:15)
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Sportowcy w Auschwitz. Muzeum otworzyło wyjątkową wystawę

Źródło: Fot. twitter/MuzeumAuschwitz

Służby prasowe oświęcimskiego muzeum poinformowały o nowej wystawie, która opowiada o sporcie w niemieckim obozie oraz o losach deportowanych do niego sportowców. Ekspozycja „Sport i sportowcy w KL Auschwitz” jest wystawą czasową.

Wystawa „Sport i sportowcy w KL Auschwitz” będzie dostępna w bloku 21 na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz do 31 marca.

- Wystawa przybliża historię sportu w niemieckim obozie oraz losy sportowców deportowanych do niego poprzez materiały archiwalne, prace artystyczne oraz oryginalne przedmioty, w tym pamiątki pochodzące od rodzin pięściarzy Antoniego Czortka i Tadeusza Pietrzykowskiego - poinformował Łukasz Lipiński z biura prasowego Muzeum Auschwitz.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. przedmioty użytkowe i artystyczne wykonywane w obozowych warsztatach przez uwięzionych w Auschwitz przedwojennych sportowców, ich listy dekorowane rysunkami, a także m.in. rękawicę bokserską, przekazaną do zbiorów Miejsca Pamięci przez Eleonorę Szafran, córkę Tadeusza Pietrzykowskiego.

Na wystawie zobaczyć można niezwykłe pamiątki związane z dwoma polskimi bokserami, przekazane do Zbiorów Miejsca Pamięci przez ich rodziny: To rękawica bokserska Tadeusza Pietrzykowskiego oraz listy obozowe Antoniego Czortka.https://t.co/hAc80mD6I8 https://t.co/SX3gjB6Vm6

— Muzeum Auschwitz (@MuzeumAuschwitz) July 7, 2021

- Sport to była istota życia. Po wojnie tata sam wiedział, że musi swoje życie poświęcić młodym ludziom. Cudowne jest to, że możemy na wystawie zobaczyć tę rękawicę. On wskazał mi pewną drogę, żeby o tym nie zapomnieć - przyznała Szafran.

 - To tyczy się wszystkich rodzin tych więźniów, którzy przeżyli, ich potomstwa. W pewnym momencie, kiedy nas zabraknie to zostaną przynajmniej te eksponaty - dodała.

- Listy mojego dziadka, Antoniego Czortka, pisane do babci z obozu Auschwitz, to nie tylko nasza najcenniejsza pamiątka rodzinna, ale to przede wszystkim świadectwo jego tragicznego życia uwikłanego w okupacyjną rzeczywistość. Jest to świadectwo tego, jakim był człowiekiem, a przede wszystkim Polakiem, patriotą i wielkim sportowcem - zaznaczyła Katarzyna Czortek.

Andrzej Kacorzyk, który jest wicedyrektorem Muzeum Auschwitz zaznaczył, że do Auschwitz, ale też innych obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady Niemcy deportowali wielu przedwojennych sportowców. W ich gronie byli olimpijczycy i mistrzowie swoich krajów w różnych dyscyplinach.

Wicedyrektor Muzeum Auschwitz powiedział, że pojęcie „sportu” w Auschwitz zostało wypaczone ze względu na używanie tego określenia do stosowanych na masową skalę wycieńczających ćwiczeń połączonych z musztrą i śpiewem.

- Pojęcie sport w Auschwitz zawsze kojarzyło się z czymś bardzo trudnym, z narzędziem tortur, z tym innym światem Auschwitz, do którego zostali zesłani ludzie - przyznał.

dzieje

Wiadomości

Mark Rutte o Ławrowie: „Nic pożytecznego z jego ust nie wyszło”

EuroBasket 2025: Trener naszej reprezentacji powołał szeroką kadrę

Tajemnicza czarna pantera z Bułgarii widziana w Rumunii. Drugi tydzień poszukiwań

Bąkiewicz do rządzących: którzy skamlecie przed niemieckim panem

Prom zatonął niedaleko turystycznego raju. Wiele ofiar

Argentyna: mroźna zima jakiej nie było od kilkudziesięciu lat!

Pożar w turystycznym raju. Całkowicie wymknął się spod kontroli

Reżyser Pasji przybył na górę Athos; zanim zacznie zdjęcia do Zmartwychwstania Chrystusa

Eksplozja w magazynie fajerwerków. Siedem osób nie żyje

Diddy częściowo oczyszczony z zarzutów. Zapadł wyrok w głośnym procesie rapera

Ofensywa pryszczycy! Zamknęli wszystkie targi bydła w kraju

Amerykański wywiad: możliwe, że Iran zaminuje Cieśninę Ormuz

Bodnar zapowiedział konsekwencje prawne w stosunku do obrońców granicy

Zła passa Tuska trwa. Aż 58 proc. nie chce go jako premiera

Nowy tor Stegny w Warszawie – znamy zwycięski projekt kompleksu łyżwiarskiego

Najnowsze

Mark Rutte o Ławrowie: „Nic pożytecznego z jego ust nie wyszło”

Prom zatonął niedaleko turystycznego raju. Wiele ofiar

Argentyna: mroźna zima jakiej nie było od kilkudziesięciu lat!

Pożar w turystycznym raju. Całkowicie wymknął się spod kontroli

Reżyser Pasji przybył na górę Athos; zanim zacznie zdjęcia do Zmartwychwstania Chrystusa

EuroBasket 2025: Trener naszej reprezentacji powołał szeroką kadrę

Tajemnicza czarna pantera z Bułgarii widziana w Rumunii. Drugi tydzień poszukiwań

Bąkiewicz do rządzących: którzy skamlecie przed niemieckim panem