Sportowcy w Auschwitz. Muzeum otworzyło wyjątkową wystawę

Artykuł
Na wystawie zobaczyć można m.in. przedmioty użytkowe
Fot. twitter/MuzeumAuschwitz

Służby prasowe oświęcimskiego muzeum poinformowały o nowej wystawie, która opowiada o sporcie w niemieckim obozie oraz o losach deportowanych do niego sportowców. Ekspozycja „Sport i sportowcy w KL Auschwitz” jest wystawą czasową.

Wystawa „Sport i sportowcy w KL Auschwitz” będzie dostępna w bloku 21 na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz do 31 marca.

- Wystawa przybliża historię sportu w niemieckim obozie oraz losy sportowców deportowanych do niego poprzez materiały archiwalne, prace artystyczne oraz oryginalne przedmioty, w tym pamiątki pochodzące od rodzin pięściarzy Antoniego Czortka i Tadeusza Pietrzykowskiego - poinformował Łukasz Lipiński z biura prasowego Muzeum Auschwitz.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. przedmioty użytkowe i artystyczne wykonywane w obozowych warsztatach przez uwięzionych w Auschwitz przedwojennych sportowców, ich listy dekorowane rysunkami, a także m.in. rękawicę bokserską, przekazaną do zbiorów Miejsca Pamięci przez Eleonorę Szafran, córkę Tadeusza Pietrzykowskiego.

- Sport to była istota życia. Po wojnie tata sam wiedział, że musi swoje życie poświęcić młodym ludziom. Cudowne jest to, że możemy na wystawie zobaczyć tę rękawicę. On wskazał mi pewną drogę, żeby o tym nie zapomnieć - przyznała Szafran.

 - To tyczy się wszystkich rodzin tych więźniów, którzy przeżyli, ich potomstwa. W pewnym momencie, kiedy nas zabraknie to zostaną przynajmniej te eksponaty - dodała.

- Listy mojego dziadka, Antoniego Czortka, pisane do babci z obozu Auschwitz, to nie tylko nasza najcenniejsza pamiątka rodzinna, ale to przede wszystkim świadectwo jego tragicznego życia uwikłanego w okupacyjną rzeczywistość. Jest to świadectwo tego, jakim był człowiekiem, a przede wszystkim Polakiem, patriotą i wielkim sportowcem - zaznaczyła Katarzyna Czortek.

Andrzej Kacorzyk, który jest wicedyrektorem Muzeum Auschwitz zaznaczył, że do Auschwitz, ale też innych obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady Niemcy deportowali wielu przedwojennych sportowców. W ich gronie byli olimpijczycy i mistrzowie swoich krajów w różnych dyscyplinach.

Wicedyrektor Muzeum Auschwitz powiedział, że pojęcie „sportu” w Auschwitz zostało wypaczone ze względu na używanie tego określenia do stosowanych na masową skalę wycieńczających ćwiczeń połączonych z musztrą i śpiewem.

- Pojęcie sport w Auschwitz zawsze kojarzyło się z czymś bardzo trudnym, z narzędziem tortur, z tym innym światem Auschwitz, do którego zostali zesłani ludzie - przyznał.

Źródło: dzieje

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy