Spór o europejską hierarchię prawa. Ziobro: Komisja Europejska bardziej bezczelna niż radzieccy sekretarze

Artykuł
Zbigniew Ziobro
Fot. PAP/Marcin Obara

Polska konstytucja jest nadrzędnym aktem prawnym i o tym powinien wypowiedzieć się jak najszybciej Trybunał Konstytucyjny — podkreślił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do wniosku grupy posłów PiS do TK o zbadanie uprawnień unijnego trybunału sprawiedliwości do kontroli polskiego prawa.

Minister sprawiedliwości podczas sobotniej rozmowy w RMF FM został zapytany o wniosek grupy posłów PiS do Trybunału Konstytucyjnego ws. uprawnień unijnego trybunału sprawiedliwości do kontroli prawa krajowego i stosowania środków tymczasowych w sprawach m.in. sądownictwa państw członkowskich.

- Czy Polska musi być jak ta pochyła wierzba, na którą każda koza może skoczyć? Uważam, że jesteśmy narodem, który ma powód do poczucia własnej godności i obrony tego, co jest oczywistością, czyli nadrzędności polskiego prawa i polskiej konstytucji nad prawem europejskim — powiedział Ziobro.

Prawo europejskie nie moż dominować nad konstytucją

Wskazał, że prawo europejskie jest pewną umową międzynarodową, która nie może dominować nad naszą konstytucją przyjętą przez suwerenny naród w ramach referendum. Polska konstytucja jest nadrzędnym aktem prawnym i o tym powinien wypowiedzieć się jak najszybciej Trybunał Konstytucyjny — podkreślił Ziobro.

- Bezczelność urzędników Komisji Europejskiej, którzy potrafią pisać list do premiera i wydawać mu polecenia, by wycofali skargę przed Trybunałem Konstytucyjnym. Takiej bezczelności i zuchwałości nie wykazywali nawet sekretarze za czasów Związku Radzieckiego i PRL-u, bo oni przynajmniej owijali w bawełnę i udawali pozory. A tutaj nawet pozorów nie ma — ocenił minister.

Ziobro: Jestem zwolennikiem asertywnych działań wobec UE

- Nie ma na to zgody, przynajmniej mojej nie ma i nigdy nie będzie. Jestem zwolennikiem twardych, zdecydowanych, odważnych, asertywnych działań wobec Unii Europejskiej. Wspierajmy UE zawsze tam, gdzie to jest słuszne, bo UE ma wiele zalet, ale nie pozwalajmy, aby wchodzono nam na głowę. Jeżeli będziemy pozwalać, to będą wchodzić bardziej — podkreślił Ziobro.

Posłowie PiS chcą stwierdzenia niekonstytucyjności przepisu, zgodnie z którym TSUE ma prawo dokonywać kontroli zgodności prawa krajowego z konstytucją tego państwa. Zaskarżyli też przepis, który uprawnia TSUE do kontroli przepisów krajowych dotyczących kształtowania składu, sposobu powoływania i kompetencji organów państw członkowskich, w szczególności sądów oraz przepisów, które w zaskarżonym rozumieniu uprawniają TSUE m.in. do nakazania w ramach środków tymczasowych określonego ukształtowania składu, uprawnień i kompetencji oraz zawieszenia funkcjonowania konstytucyjnych organów krajów członkowskich w szczególności sądów.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy