Ponowne otwarcie granic. Merkel i Macron apelują o koordynację UE

Artykuł
Macron powiedział, że priorytetem jest ożywienie gospodarki UE
Fot. pixabay/Free-Photos

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie. Politycy wezwali kraje UE do skoordynowania polityki ponownego otwarcia granic w związku z wychodzeniem z kryzysu Covid-19 oraz do ochrony przed nowymi wariantami wirusa.

Macron zwrócił uwagę, że kraje UE muszą uważać, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się nowych wariantów SARS-CoV-2. Dodał, że UE obserwowała rozwój sytuacji w Wielkiej Brytanii, która odnotowała gwałtowny wzrost liczby zgłaszanych co tydzień przypadków wariantu Delta.

- Niektóre kraje wcześniej ponownie otworzyły swoje granice ze względu na przemysł turystyczny, ale musimy uważać, aby nie importować nowych wariantów - powiedział na wspólnej konferencji prasowej z Merkel przed roboczą kolacją w urzędzie kanclerskim w Berlinie.

- Nie możemy zachowywać się tak, jakby koronawirus się skończył - wtórowała mu niemiecka kanclerz.

Nawiązując do stosunków UE z Rosją, Merkel powiedziała, że Unia powinna utrzymywać dialog z Moskwą mimo poważnych różnic w kwestiach bezpieczeństwa oraz konfliktów na Ukrainie i w Syrii.

- Rosja jest dla nas dużym wyzwaniem, ale także kontynentalnym sąsiadem Unii Europejskiej i musimy upewnić się, że wszystkie ataki hybrydowe zostaną powstrzymane - zaznaczyła.

- Ale z drugiej strony mamy interes, aby pozostać w dialogu z Rosją, jeśli chcemy bezpieczeństwa i stabilności w Unii Europejskiej, choć jest to trudne. Kiedy prezydent USA Joe Biden spotyka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i prowadzi otwarty dialog, ważne jest również, abyśmy po stronie europejskiej robili to samo - dodała.

Jeśli chodzi o gospodarkę UE, Macron powiedział, że teraz priorytetem jest ożywienie, a nie dyskusja na temat zasad budżetowych zapisanych w pakcie stabilności i wzrostu.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy