Przejdź do treści

Przewodniczący PE: Trzeba się zastanowić się podziałem kompetencji w Unii

Źródło: Fot. PAP/EPA/JOHN THYS / POOL

– Nie możemy sobie pozwolić na to, by nie zacząć zastanawiać się nad podziałem kompetencji w Unii Europejskiej – powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Szef PE wziął udział w debacie z członkami Komitetu Regionów na temat Konferencji w sprawie przyszłości Europy, serii wydarzeń i debat, mających stanowić swoiste konsultacje z Europejczykami ws. przyszłego kształtu UE.

– Nie możemy sobie pozwolić na to, by nie zacząć zastanawiać się nad podziałem kompetencji, nad kompetencjami Unii Europejskiej, bo zawsze kiedy pojawiają się wielkie kryzysy i katastrofy, to te sprawy stają wyraźnie przed oczami, wymagają rozwiązania. Nie mając odpowiednich instrumentów czy kompetencji Europa znajduje się w coraz trudniejszej pozycji – podkreślił Sassoli.

Odnosząc się sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa, szef PE zwrócił uwagę, że w kwestiach gospodarczych i ekonomicznych, które należą do kompetencji Unii Europejskiej, mieliśmy do czynienia z szeregiem inicjatyw podejmowanych przez unijne instytucje: Radę Europejską, Radę UE, Komisję Europejską i Parlament Europejski. – I tutaj udało się doprowadzić do bardzo konkretnych i ważnych rezultatów – zaznaczył.

Natomiast jeśli chodzi o politykę zdrowotną, będącą w kompetencjach państw członkowskich, Unia Europejska – jak zaznaczył Sassoli – „wpadła w ogromne tarapaty”.

Słabe punkty UE

– Od ponad roku borykamy się z pandemią i widzimy, gdzie są słabe punkty Unii Europejskiej. Musimy wzmocnić nasze instrumentarium, musimy być także silniejszym graczem światowym, do tego potrzeba całego szeregu instrumentów w zakresie polityki zagranicznej, polityki przemysłowej (…) Musimy zadbać, by mechanizmy europejskie działały bardziej efektywnie – przekonywał.

Jego zdaniem należy też postawić pytanie, jak może funkcjonować demokracja w UE i przynosić owoce, kiedy istnieje możliwość blokady decyzji poprzez prawo weta państwa członkowskiego lub poprzez procedury wymagające jednomyślności krajów UE.

– To są odpowiedzi, których potrzebujemy. Na takie odpowiedzi czekają również obywatele. Musimy podejść do tej całej dyskusji bez tematów tabu. Możliwe, że będzie konieczne opracowanie na nowo, modyfikacja naszych traktatów, w przeszłości wielokrotnie tego dokonywaliśmy – zaznaczył.

Denaty w całej Unii

Sassoli zapewnił jednocześnie, że choć potrzebne są odpowiednie kompetencje na poziomie europejskim, by efektywniej działać, to trzeba też dbać o to, by zgodnie z zasadą pomocniczości kompetencje pozostawały na poziomie, gdzie są potrzebne, czy to na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym czy europejskim.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy ma stanowić okazję do pogłębionej refleksji nad kierunkiem działań UE i jej strukturą instytucjonalną. Mieszkańcy UE będą mogli wziąć udział w wielu wydarzeniach i debatach w całej Unii, a także wyrazić swoje zdanie za pośrednictwem wielojęzycznej platformy internetowej.

Hybrydowa inauguracja wydarzenia zaplanowana jest na 9 maja, a więc w Dzień Europy, przypadający w rocznicę podpisania deklaracji Schumana, która położyła podwaliny pod integrację europejską. Komisja Europejska zobowiązała się do podjęcia działań następczych w związku z wynikami konferencji.

PAP

Wiadomości

Prosto z USA: rozmowa Michała Rachonia z Andrzejem Dudą

Andrzej Duda: Donald Trump potwierdził sojusz polsko-amerykański

Przyszli pod dom liderki AfD i ...

Pęk: bez Stanów Zjednoczonych Europa nie będą miały znaczących gwarancji bezpieczeństwa

Donald Trump spotkał się ze swoim "wielkim przyjacielem" Andrzejem Dudą

TYLKO U NAS

Trump na CPAC: „Odzyskaliśmy Amerykę i spełniamy obietnice”

Dwóch mężczyzn znalezionych martwych w garażu

Dziennikarz TVN24 wybuczany

Abp Jędraszewski: nie może być większej obrazy dla polskiego narodu, niż ...

Ruszczyński: Niemcy podsyłają migrantów do naszego kraju, chcąc się pozbyć kłopotu

Witek alarmuje: „Zamknięcie kopalń to katastrofa dla Polski”

Mentzen w Bełchatowie obiecał rewolucję podatkową

Stan zdrowia papieża nadal krytyczny

Zełenski nie podpisze umowy z USA? Problemem jednostronne zobowiązania

Kolejny atak islamskiego nożownika. Jedna osoba nie żyje

Najnowsze

Prosto z USA: rozmowa Michała Rachonia z Andrzejem Dudą

Donald Trump spotkał się ze swoim "wielkim przyjacielem" Andrzejem Dudą

Trump na CPAC: „Odzyskaliśmy Amerykę i spełniamy obietnice”

TYLKO U NAS

Dwóch mężczyzn znalezionych martwych w garażu

Dziennikarz TVN24 wybuczany

Andrzej Duda: Donald Trump potwierdził sojusz polsko-amerykański

Przyszli pod dom liderki AfD i ...

Pęk: bez Stanów Zjednoczonych Europa nie będą miały znaczących gwarancji bezpieczeństwa