Przejdź do treści
11:29 Ukraina: uroczystą mszą świętą w katedrze rzymskokatolickiej w Łucku na Wołyniu uczczono pamięć ofiar rzezi wołyńskiej, pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich w 1943 r.
10:18 Hiszpania: sześć osób z obrażeniami, w tym cztery osoby ranione rogami przez byki, zostało przewiezionych do szpitala w niedzielę po siódmej gonitwie z tymi zwierzętami w Pampelunie w trakcie festiwalu Sanfermines
09:17 Dziś o godz. 15.55 czasu polskiego ma odbyć się pożegnanie załogi Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W poniedziałek czworo astronautów, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpocznie powrót na Ziemię
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Rozłam w opozycji? Żurawski: Mamy do czynienia z walką o przywództwo

Źródło: flickr.com

- Obserwujemy proces wyłaniania się nowej siły w roli lidera opozycji – powiedział dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski w rozmowie portalem TV Republika.

- Będziemy mieli do czynienia z walką o miejsce lidera opozycji. Będzie to walka między KO, z PO jako jej centrum, a Lewicą i ruchem Hołowni – dodał Żurawski vel Grajewski.

Rozmówca portalu TV Republika podkreślił, że pozycja Platformy słabnie. Jej zachowanie w ostatnim czasie było nastawione wyłącznie na twardy antypisowski elektorat, natomiast nie da się go racjonalnie wytłumaczyć na gruncie interesu Polski.

- W tej walce istotne będzie to, komu uda się jednocześnie pokazać, w roli głównej siła opozycyjnej, a z drugiej strony jako formacji propaństwowej, która jest w stanie zrezygnować ze swojego partykularnego interesu na rzecz interesu Polski – zaznaczył Żurawski vel Grajewski. Zauważył przy tym, że poparcie Lewicy i PSL dla rządu nie jest trwałą tendencją.

Opozycja totalna poniosła porażkę

- Opozycja się podzieliła – zauważył z kolei prof. Kazimierz Kik. „Opozycja totalna poniosła porażkę” - dodał.
Jak zaznaczył, porażka opozycji ma dwa wymiary. „Z jednej strony jest to osobista porażka Borysa Budki, który wykazał się niekonsekwencją i brakiem spójnej taktyki w walce z rządem. Z drugiej strony jest to porażka całej formacji, która okazała się niespójna” - podkreślił Kik.

- Głosowanie ws. Funduszu Odbudowy stwarza nadzieję na przyszłość, że w sytuacjach, gdy na szali zostaje postawiona racja stanu, przynajmniej część opozycji wykaże się pragmatyzmem i rozsądkiem – powiedział rozmówca portalu TV Republika.
Jego zdaniem „Lewica stanęła przed dylematem, czy pozostać lewicą światopoglądową, czyli pozostać de facto lewym skrzydłem PO czy też wrócić do programu socjalnego”.

Lewica okazała się racjonalna i pragmatyczna

- Lewica zrobiła bardzo racjonalny i pragmatyczny krok. Teraz musi zrobić jeszcze drugi krok w stronę lewicy socjalnej – powiedział Kik i dodał, że „musiałaby ona stać się socjalnie bardziej wiarygodna od PiS-u, co jest prawie niemożliwe”.

- Po raz pierwszy od sześciu lat została przełamana bariera między opozycją a PiS-em. Jeśli PiS nie potraktuje tego wyłącznie instrumentalnie, możliwe jest rozszerzenie tej współpracy – zaznaczył i podkreślił, że „piłka pozostaje w rękach PiS, który powinien przełamać podział na rząd i lewicę i podjąć dyskusję. Na tym polega demokracja parlamentarna”.

Politolog przypomniał, że o ile PiS i Lewicę różnią kwestie światopoglądowe, to jednak obie formacje łączą sprawy socjalne. „Żadna z pozostałych partii opozycyjnych nie ma tej wspólnej socjalnej podstawy, nie reprezentuje tego interesu. Tutaj jest więc możliwe zbliżenie” - podkreślił Kik.

Priorytetem opozycji pozostaje walka z PiS

Również zdaniem prof. Antoniego Dudka, wtorkowe głosowanie „bardzo mocno podzieliło opozycję”. Nie zmieniło to jednak na razie zasadniczego kształtu sceny politycznej.

- I tak szanse na wspólną listę w przyszłych wyborach były znikome. Lewica i KO poszłyby do wyborów odrębnie. Pytanie jest, czy w ewentualnym przyszłym układzie parlamentarnym te formacje będą się w stanie porozumieć. Im więcej podniesie się oskarżeń, im więcej padnie inwektyw, tym będzie to trudniejsze – podkreślił prof. Dudek i dodał, że „priorytetem opozycji wciąż pozostaje walka z PiS”.

Zdaniem rozmówcy portalu TV Republika ciekawe będzie, jak się zachowa opinia publiczna. Od tego „kto zyska, a kto straci” może zależeć przyszły kształt opozycji, czy nadal będzie to opozycja totalna, czy też stanie się opozycją umiarkowaną, skłonną do uwzględnienia w swych rachubach interesu państwa.

- Myślę, że Polska zmierza w stronę systemu, w którym nie będzie wyraźnej większości w Sejmie i dojdzie do zmniejszenia stabilności władzy wykonawczej. Już w zasadzie mamy z tym do czynienia – powiedział prof. Dudek, za przykład podając stanowisko Solidarnej Polski w głosowaniu ws. Funduszu Odbudowy. „Rosnące apetyty koalicjantów odbijają się na stabilności rządu” - podkreślił.

Portal TV Republika

Wiadomości

Bp Mering na Jasnej Górze: znów tak, jak w komunistycznych czasach, Polską rządzą dziś polityczni gangsterzy

Patrole Ruchu Obrony Granic nadal działają. I w dzień i w nocy

Papież wraca do tradycji noszenia eleganckich butów

Badania potwierdzają, że radio cały czas ma się dobrze. Rośnie też Radio Republika

Hiszpańskie media: Świątek koronowała się na Wimbledonie po brutalnym zwycięstwie, które przejdzie do historii tenisa

Deszcz do 50 mm i wiatr do 85 km/h. Burze dziś znów dadzą o sobie znać, wiemy w których regionach

Jak o Wołyniu uczą na Ukrainie? Internauci pokazują przykłady z podręczników

Ligi Narodów. Polskie siatkarki pokonały Bułgarię, teraz czas na Turczynki lub Chinki

Rząd chce wykończyć branżę styropianową?

Europa wciąż cierpi przez politykę migracyjną Merkel. Była kanclerz tymczasem otrzymuje kolejne wyróżnienie

O krok od tragedii na lubuskim jeziorze

Imigracja zalewa Europę. Dane nie zostawiają wątpliwości

"Mamy prawo przetrwać jako naród". Vox zapowiada deportacje milionów imigrantów

Wisienka na torcie: po zwycięstwie gratulacje od gwiazdy "Przyjaciół"

Uraczyła ich wołowiną z grzybkami. Usłyszała wyrok

Najnowsze

Bp Mering na Jasnej Górze: znów tak, jak w komunistycznych czasach, Polską rządzą dziś polityczni gangsterzy

Hiszpańskie media: Świątek koronowała się na Wimbledonie po brutalnym zwycięstwie, które przejdzie do historii tenisa

Deszcz do 50 mm i wiatr do 85 km/h. Burze dziś znów dadzą o sobie znać, wiemy w których regionach

Jak o Wołyniu uczą na Ukrainie? Internauci pokazują przykłady z podręczników

Ligi Narodów. Polskie siatkarki pokonały Bułgarię, teraz czas na Turczynki lub Chinki

Patrole Ruchu Obrony Granic nadal działają. I w dzień i w nocy

Papież wraca do tradycji noszenia eleganckich butów

Badania potwierdzają, że radio cały czas ma się dobrze. Rośnie też Radio Republika