Rosja rozszerza współpracę wojskową z Iranem. "Razem jesteśmy w stanie przeciwstawić się chciwości USA"

Artykuł
Wikipedia/ Domena Publiczna

Podczas wizyty rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu w Teheranie podpisane zostało porozumienie o rozszerzeniu współpracy wojskowej między Rosją a Iranem. – Iran i Rosja są w stanie przeciwstawić się ekspansjonistycznej interwencji i chciwości Stanów Zjednoczonych przez współpracę, synergię i uaktywnienie potencjałów strategicznych – stwierdził Minister obrony Iranu Husejn Dehkan.

Szojgu, cytowany przez rosyjskie agencje prasowe, podkreślił, że Moskwa chce rozwoju "długofalowych, wielostronnych relacji militarnych z Iranem". Powiedział, że podpisane porozumienie obejmuje m.in. rozszerzenie współpracy w dziedzinie zwalczania terroryzmu i wymianę personelu wojskowego w celach szkoleniowych. Jest też mowa o planach częstszych wizyt okrętów.

Żeby przeciwstawić się "chciwości" USA...

Minister obrony Iranu Husejn Dehkan akcentował znaczenie rozszerzenia współpracy z Rosją dla przeciwstawienia się ambicjom Stanów Zjednoczonych w tym regionie. Agencja Associated Press zwraca w tym kontekście uwagę, że Moskwa i Teheran wspierają syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, podczas gdy Waszyngton opowiada się za zmianą reżimu w Syrii i wspiera tamtejsze ugrupowania rebelianckie.

– Iran i Rosja są w stanie przeciwstawić się ekspansjonistycznej interwencji i chciwości Stanów Zjednoczonych przez współpracę, synergię i uaktywnienie potencjałów strategicznych – mówił Dehkan. – Jako sąsiedzi Rosja i Iran mają wspólne poglądy na kwestie polityczne, regionalne i globalne – dodał.

Milczenie ws. dawnych niesnasek

Associated Press odnotowuje, że Szojgu nie wspomniał o kontrowersjach związanych ze sprawą kontraktu na dostarczenie Iranowi nowoczesnego rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-300. Rosja podpisała ten wart 800 milionów dolarów kontrakt w 2007 roku, bez względu na obiekcje Stanów Zjednoczonych i Izraela. Ostatecznie kontrakt nie został jednak zrealizowany. Moskwa argumentuje, że podstawą decyzji o wstrzymaniu dostawy systemu S-300 były sankcje nałożone na Iran przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Iran wszedł na drogę sądową, domagając się 4 miliardów USD odszkodowania za niezrealizowanie tego kontraktu, ale sąd w Genewie jeszcze nie wydał w tej sprawie orzeczenia.

W zeszłym roku rosyjskie media informowały, że Moskwa starała się zakończyć spór, oferując Iranowi inną, nieco słabszą wersję systemu S-300, ale Teheran na to nie przystał.

Źródło: pap, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy