Rosja. Współpracownik Nawalnego: 14 lutego protest w nowym formacie. „Zrobimy to znacznie sprytniej”

Artykuł
Y. Kochetkov/PAP/EPA

Współpracownik Aleksieja Nawalnego Leonid Wołkow powiedział, że zwolennicy opozycjonisty planują 14 lutego kolejną akcję protestu. Odbędzie się ona jednak „w zupełnie innym formacie, tak by podczas akcji „nie oddziaływać bezpośrednio z policją”.

„Dziś bądź jutro opowiemy o formacie akcji. Będzie to po prostu zupełnie inny format. Zrobimy wszystko znacznie sprytniej i nie będziemy z policją bezpośrednio oddziaływać; będziemy od tego odchodzić” – powiedział Wołkow.

Wołkow przyznał, że wcześniej mówił o przerwie w protestach do wiosny i lata i wypowiedź tę określił jako „niezręczną”, bo „wszyscy przyjęli to tak, jakby protesty zostały odwołane”. Oznaczało to jednak nie zakończenie protestów, lecz zmianę ich formatu – dodał. Nie podał szczegółów.

Protesty na ulicach rosyjskich miast odbyły się 23 stycznia i 31 stycznia. Uczestnicy żądali zwolnienia Nawalnego z aresztu śledczego. Akcje te zakończyły się masowymi zatrzymaniami i licznymi wyrokami administracyjnymi. W całej Rosji wszczęto kilkadziesiąt spraw karnych.

Do kolejnych zatrzymań zwolenników Nawalnego doszło 2 lutego, gdy sąd w Moskwie zadecydował o wykonaniu wobec niego wyroku pozbawienia wolności i skierowaniu go do kolonii karnej na dwa lata i osiem miesięcy. Wkrótce potem Wołkow ogłosił, że następnych demonstracji nie będzie aż do wiosny i lata br. Powołał się m.in. na skalę zatrzymań.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy