Przejdź do treści

Rocznica śmierci Żwirki i Wigury. Polacy upamiętnili ich w Czechach

Źródło: Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

89 lat temu śmierć w katastrofie lotniczej ponieśli pilot Franciszek Żwirko i konstruktor Stanisław Wigura. Samolot, którym lecieli, spadł w okolicach Cierlicka na Zaolziu. W sobotę, w dniu tragicznej rocznicy, bohaterów przestworzy upamiętnią Polacy w Czechach.

Członkowie koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cierlicku, organizacji naszych rodaków w mieszkających w Czechach, poinformowali, że w sobotę od rana udostępnią w tamtejszym Domu Polskim ekspozycję poświęconą tragicznie zmarłym lotnikom. Zobaczyć można m.in. fragmenty samolotu RWD-6, w którym zginęli w katastrofie w 1932 r.

Piloci Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura tworzyli słynny duet lotniczy. Przed Ⅱ WŚ zwyciężali w wielu sportowych konkursach lotniczych. F. Żwirko był pilotem wojskowym, a S. Wigura - inżynierem i pilotem cywilnym, współtwórcą polskiego samolotu RWD.https://t.co/2bAXi9DUqj

— Polskie_Sluzby (@PolskieSluzby) August 28, 2021

W sobotę wieczorem w cierlickim kościele św. Wawrzyńca odprawiona zostanie msza św. w intencji Żwirki i Wigury. Później zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem Lotnika, który stoi w miejscu katastrofy.

W tym roku po raz pierwszy zabraknie na uroczystościach rocznicowych Tadeusza Smugały, działacza polskiego, propagatora pamięci o Żwirce i Wigurze, długoletniego prezesa cierlickiego koła PZKO i prezesa Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej, uhonorowanego przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 19 sierpnia br. w wieku 55 lat.

W 28 sierpnia 1932 r. kpt. pil. F.Żwirko i inż. pil. S.Wigura zwyciężyli w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge. Na pamiątkę ich zwycięstwa wspólnie z kolegami z lotnictwa cywilnego, wojskowego i branży lotnicze obchodzimy dziś Święto Lotnictwa Polskiego! pic.twitter.com/bXVGP63dGE

— Maciej Lasek (@LasekMaciej) August 28, 2021

Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zginęli w wypadku lotniczym 11 września 1932 r. Samolot, którym lecieli, spadł w okolicach Cierlicka. Podczas silnego wiatru postanowili zawrócić maszynę, którą lecieli do Pragi na święto lotnicze. Lekka konstrukcja RWD-6 nie wytrzymała naporu wiatru. Złamało się skrzydło. Piloci zginęli na miejscu. Spoczęli na warszawskich Powązkach. W pogrzebie z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Józefa Piłsudskiego uczestniczyło 300 tys. osób.

Polskim lotnikom???????? życzymy w dniu ich Święta: żeby latali wysoko i szli przez życie z głową do góry. Żeby wygrywali jak Franciszek #Żwirko i Stanisław #Wigura. Życzymy im też dobrego sprzętu i lotniskowej infrastruktury :) #CPK #ŚwiętoLotnictwa pic.twitter.com/rLOJ7eRVJR

— Centralny Port Komunikacyjny (@STH_Poland) August 28, 2021

Miejsce tragedii na stokach wzgórza Kościelec nazwano Żwirkowiskiem. Zostało upamiętnione przez miejscowych Polaków, którzy nadal się nim opiekują. W 1935 r. powstało tam mauzoleum i brama z napisem „Żwirki i Wigury start do wieczności”. Zakonserwowano pnie świerków, o które roztrzaskał się samolot, i utworzono symboliczne mogiły lotników. W mauzoleum umieszczono dzwon upamiętniający Żwirkę i Wigurę, który został ufundowany ze składek czytelników „Ilustrowanego Kuriera Codziennego". Ważył on 1,5 t.

ℹ️ 28 sierpnia 1932 r. kpt. pil. Franciszek Żwirko i inż. pil. Stanisław Wigura na samolocie polskiej konstrukcji RWD-6 odnieśli zwycięstwo w Berlinie w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych „Challenge”. Był to ogromny sukces polskiej ekipy w czasach.

— ULC (@ULC_GOV_PL) August 28, 2021

Po wybuchu wojny Niemcy, w grudniu 1940 r. rozebrali mauzoleum.

Po wojnie miejsce zostało odnowione. W 1950 r. ustawiono pomnik. Poniżej znajdują się dwa symboliczne groby lotników i kamień z zachowanym sprzed wojny napisem: „Żwirko Wigura – 11.9.1932”.

???????? 28 sierpnia 1️⃣9️⃣3️⃣2️⃣ r. w Berlinie polscy lotnicy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zwyciężyli w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych, największej międzywojennej sportowej imprezie lotniczej. Dokonali tego na samolocie rodzimej konstrukcji RWD-6. pic.twitter.com/6D0zI8ZBlM

— IPN Lublin (@lubelskiIPN) August 27, 2021

Franciszek Żwirko urodził się 16 września 1895 r. Był porucznikiem armii rosyjskiej i kapitanem polskiego lotnictwa wojskowego. Stanisław Wigura urodził się 9 kwietnia 1903 r. Był pilotem i inżynierem lotniczym, wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Wraz z Rogalskim i Drzewieckim stworzyli rodzinę samolotów RWD. W 1929 r. samolotem RWD-2 Żwirko i Wigura oblecieli Europę dookoła. W sierpniu 1932 r. na RWD-6 obaj zwyciężyli w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w Berlinie.

????#Tegodnia 8️⃣9️⃣ LAT TEMU

W Berlinie Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura na samolocie RWD-6 zwyciężyli w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme). pic.twitter.com/HVpXAzz0Ia

— Muzeum Sportu (@MuzeumSportu) August 28, 2021
dzieje.pl

Wiadomości

Kolumbia wywiesiła białą flagę. Godzą się na wszystko

Trump nakłada sankcje na Kolumbię: „To dopiero początek”

Dziewięcioletni chłopiec zmarł na dengę po ukąszeniu komara

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Grom raził samolot. Miał właśnie lecieć do Londynu |FILM

Dyktator niszczył społeczeństwo. Skrzywdził tysiące dzieci

Odnaleźli zaginiony utwór Tiny Turner. Po 40 latach!

Ma wejść w użycie za 5 lat. W 3.5 h z Londynu do Nowego Jorku

Sztorm Herminia zbiera żniwo. Żywioł uderzył z mocą

Spełnili warunki Brukseli, ale... się wycofali. Euro nie będzie

Pochodnia na Morzu Śródziemnym? Na maszcie czarne kule

„Zniszczyła mi życie” – ujawniamy wszystkie kłamstwa ministry Tuska Katarzyny Kotuli

Stanowcza deklaracja Nawrockiego: nie podpiszę nominacji Klicha

Nadchodzi złoty wiek w stosunkach między USA a Węgrami

Romanowski o WOŚP, Owsiaku i Tusku

Rząd Tuska porzucił wszelkie inwestycje wodne

Najnowsze

Kolumbia wywiesiła białą flagę. Godzą się na wszystko

Dyktator niszczył społeczeństwo. Skrzywdził tysiące dzieci

Odnaleźli zaginiony utwór Tiny Turner. Po 40 latach!

Ma wejść w użycie za 5 lat. W 3.5 h z Londynu do Nowego Jorku

Sztorm Herminia zbiera żniwo. Żywioł uderzył z mocą

Trump nakłada sankcje na Kolumbię: „To dopiero początek”

Dziewięcioletni chłopiec zmarł na dengę po ukąszeniu komara

Grom raził samolot. Miał właśnie lecieć do Londynu |FILM

TRZEBA ZOBACZYĆ!