Pożar kultowego muzeum motoryzacji w Alpach. Niczego nie udało się uratować

Muzeum było rajem dla fanów motocykli
J. Hyndman/Flickr.com

Top Mountain Motorcycle Museum, jedno z najważniejszych na świecie muzeów motoryzacji, położone w Timmelsjoch, na wysokości 2200 m n.p.m. spłonęło. Nie uratowano żadnego z ponad 250 samochodów, motocykli i motorowerów.

W akcji gaszenia pożaru brało udział 60 strażaków. Ich praca skupiała się na zapobieganiu rozprzestrzenienia ognia na pobliską restaurację i sąsiednie budynki. Drewnianego budynku muzeum nie udało się uratować. Nie ma jeszcze informacji o tym, co spowodowało tragedię.

Muzeum Motocykli Top Mountain Crosspoint położone u podnóża austriackiej strony przełęczy Timmelsjoch, w pobliżu granicy Austrii i Włoch, zostało otwarte w 2016 r. przez braci bliźniaków Albana i Attilę Scheiberów, pasjonatów motoryzacji.

W muzeum o powierzchni 3000 m kw. zgromadzono 230 klasycznych, głównie europejskich motocykli, takich jak Sunbeam, Brough Superior i Zundapp, a także kolekcję zabytkowych samochodów, w tym Porsche i Ferrari.

Prezentowano tam także unikaty motorower z 1905 r.: firmy Laurin&Klement, z której wywodzi się Skoda, oraz Brough Superior z 1939 r.

W kolekcji znajdowały się zabytkowe amerykańskie motocykle Harley-Davidson, Indian, a nawet Flying Merkel.

Źródło: rmf24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy