Pod koniec listopada 2020 r. po polskich drogach jeździło ponad 17 tys. aut elektrycznych – wynika z najnowszego "licznika elektromobilności". Tylko w tym roku przybyło ich 8.125, co oznacza wzrost o 120 proc. rok do roku.
Licznik elektromobilności tworzą Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Według najnowszego wskazania – na koniec listopada – w Polsce było zarejestrowanych łącznie 17.121 elektrycznych samochodów osobowych, z których 54 proc. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (9.214 sztuk), a pozostałą część hybrydy typu plug-in (7.907 sztuk).
Rozwija się również infrastruktura ładowania
Liczba elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych w analizowanym okresie zwiększyła się do 757 sztuk. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec listopada osiągnęła liczbę 8.734 pojazdów. Pod koniec ubiegłego miesiąca mieliśmy także w Polsce 418 autobusów elektrycznych, a przez jedenaście miesięcy bieżącego roku ich liczba zwiększyła się o 189 zeroemisyjnych pojazdów. W porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r. oznacza to zmianę o 286 proc. rok do roku.
Nowe narzędzia online uruchomione w ramach kampanii edukacyjnej https://t.co/IAyDYA3ju9:
— PSPA (@_PSPA) December 21, 2020
???? Więcej informacji:https://t.co/InSkWbURvC
???? Narzędzia dostępne są na portalu edukacyjnym https://t.co/W0StDnjz2S#elektromobilni #włączsię
Według twórców licznika, wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec listopada w Polsce funkcjonowały 1.324 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (2.532 punkty). 32 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 68 proc. wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W listopadzie uruchomiono 30 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (58 punktów).
Wynik mógłby być jeszcze lepszy
Jak poinformował dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur, mimo pandemii COVID-19, liczba rejestracji osobowych samochodów elektrycznych od stycznia do listopada 2020 r. wzrosła o 120 proc., a sieć ogólnodostępnych stacji ładowania uległa powiększeniu aż o 36 proc. rdr.
– Wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby programy wsparcia uruchomione przez NFOŚiGW były lepiej dostosowane do standardów rynkowych – ocenił szef Stowarzyszenia.
???? Dopłaty do infrastruktury ładowania coraz bliżej ????@MKiS_GOV_PL skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia. Budżet łączny: 800 mln zł. Dotacje w wysokości do 75 proc. kosztów. Więcej:https://t.co/lR0q8DaKE7 @KurtykaMichal @NFOSiGW @MFAClimateEnvoy @elektromobilni
— PSPA (@_PSPA) December 19, 2020
Licznik elektromobilności – aktualizowany przez PZPM i PSPA – dostępny jest na stronach internetowych organizacji. Pokazuje, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania. Dane zostały opracowywane są na podstawie złożonych analiz danych pochodzących m.in. z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także własnych badań i prowadzonych ewidencji.