Polski Ład opiera się na pięciu filarach. Morawiecki: Lepsze finanse służby zdrowia i bardziej sprawiedliwe podatki

Artykuł
Mateusz Morawiecki podczas prezentacji Polskiego Ładu
PAP/Leszek Szymański

Dziś jest ten pierwszy dzień, kiedy możemy zasiąść w ogródku i wypić kawę; jest więc ostrożna nadzieja na powrót do normalności i ta nadzieja rośnie — podkreślił w sobotę podczas konwencji, na której prezentowany jest Polski Ład premier Mateusz Morawiecki.

- Za tydzień będziemy mogli pójść po raz pierwszy od wielu miesięcy do teatru, do kina, a więc jest ostrożna nadzieja, i ta nadzieja rośnie. Nadzieja na powrót do normalności" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że jednak rytm życia w ostatnich 14 miesiącach naznaczony był przez strach i niepewność. Codziennie publikacje, codziennie raporty ile zakażeń, i bardzo wiele polskich rodzin doświadczyło bardzo ciężkich chwil — zauważył szef rządu.

Drogą wyjścia z tego ciężkiego okresu, a także ścieżką pozwalającą na dalszy rozwój kraju, w czasach po pandemii będzie Polski Ład.

Polski Ład opiera się na pięciu filarach

- Dziś, po 300 latach z górą, kiedy to inni decydowali o naszym losie, my możemy sami zadecydować o naszym przeznaczeniu, sami zadecydować o drodze, którą wybierzemy. I Polski Ład jest właśnie taką propozycją — jest propozycją nowych rozwiązań, bardziej sprawiedliwych rozwiązań, a jednocześnie takich, które przyniosą ogromny impuls do rozwoju — rozwoju, który będzie tworzył nowe, wysoko płatne miejsca pracy — powiedział premier.

- Polski Ład opiera się na pięciu filarach. Pierwszy to służba zdrowia, która zostanie wsparta z nowych źródeł finansowania, a drugi to bardziej sprawiedliwy system podatkowy, z którego skorzysta 18 milionów Polaków — powiedział Mateusz Morawiecki.

Nowe finansowanie służby zdrowia

Premier zapowiedział nowe źródło finansowania służby zdrowia. „Oprzemy się na nowych źródłach finansowania z nowej składki, która wpłynie, składki liniowej, bez możliwości jej odpisania od podatku, która wpłynie do NFZ wyłącznie po to, aby poprawiać jakość służby zdrowia” - wyjaśnił szef rządu.
- Nasze podstawowe zobowiązanie to w ciągu sześciu lat podnieść wydatki na zdrowie Polaków do poziomu 7 proc. PKB Polski, a już w ciągu najbliższych dwóch lat osiągnąć pułap 6 proc. - zapowiedział podczas prezentacji Polskiego Ładu.

Bardziej sprawiedliwy system podatkowy

Drugi filar Polskiego Ładu, jaki wskazał Morawiecki, to bardziej sprawiedliwy system podatkowy. - 18 mln ludzi skorzysta na tym systemie i będzie mogło jeszcze bardziej opierać swoje pragnienia, marzenia o lepszą pracę, o wyższe zarobki — mówił premier.

- Polski Ład, to program budowy klasy średniej dla wszystkich, a nie dla nielicznych — podkreślił w trakcie konwencji. Tłumaczył, że pierwszy jego element ma zapewnić wypchnięcie jak największej grupy w kierunku klasy średniej, a ten drugi — wzmocnić ją.

- To podniesienie tego progu podatkowego, który nie był podnoszony od 12 lat — z 80 tys. zł, do 120 tys. zł — zapowiedział.

- Ale jesteśmy świadomi, że część klasy średniej dziś zarabiających między 6 a 10 tys. zł to też osoby, które chcemy, żeby na tej reformie nie tylko nie straciły, ale troszeczkę, w niektórych przypadkach też trochę skorzystały — podkreślił premier.

Kwota wolna od podatku

- Kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł to prawdziwa rewolucja podatkowa dla 18 mln Polaków — mówił w sobotę na konwencji programowej premier Mateusz Morawiecki.

- Wdrażamy rozwiązanie, które postawi nas, i to w wartościach bezwzględnych, powyżej niektórych bardzo bogatych krajów zachodnich — to kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł — mówił podczas prezentacji Polskiego Ładu Morawiecki.

- Tu już w wartościach nawet bezwzględnych liczonych w euro, a nie tylko w proporcji do siły nabywczej i do średnich zarobków, ta kwota będzie wyższa niż kwota wolna od podatku we Francji, w Hiszpanii czy Włoszech — podkreślał. „Będzie podobna do kwoty wolnej od podatku obowiązującej w Danii” - dodał.

Nowy program dla rodziców

Premier zapowiedział nowy program społeczny dla rodziców. „Zdecydowaliśmy się, aby wesprzeć rodziców w pierwszych 3 latach po narodzinach dziecka. Wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy - 12 tys. zł do wykorzystania między 12 a 36 miesiącem życia dziecka” - ogłosił.

- Pierwsze trzy lata to okres, w którym ci rodzice, zwykle młodzi, potrzebują najwięcej wsparcia w obszarze mieszkania, w obszarze pracy, ale też wsparcia finansowego. Dlatego oprócz 500 plus i 300 plus dajemy kolejny komponent w naszej polityce, koncentrujący się na małych dzieciach. - mówił Mateusz Morawiecki.

- Wierzymy, że rodzice najlepiej wiedzą, czy wykorzystać te środki na żłobek, na zatrudnienie niani, albo na jakiś inny ważny cel, który pomoże zbudować większą rodzinę i pozwoli zbudować większa Polskę, bo rodzina jest w sercu naszego programu — dodał.

Ten program jest dla polskich rodzin

Zaznaczył, że „to polskie rodziny, mama i tato, dzieci, starsi, rodzeństwo, oni muszą wiedzieć, że nasz program jest dla nich”.
Szef rządu mówił również o sytuacji emerytów. - Wprowadzimy dla nich możliwość pracy bez podatku — zaznaczył. Premier wskazał, że trzecim filarem Polskiego Ładu jest „emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku – lepsze życie dla naszych seniorów”.

- Przebudowaliśmy program mieszkaniowy — powiedział szef rządu. „Będzie państwowa gwarancja wkładu własnego do wysokości 100 tys. zł. przy zakupie mieszkania. W przypadku drugiego i kolejnego dziecka — umorzenie zaciągniętego kredytu do poziomu 150 tys. zł” - ogłosił.

Mateusz Morawiecki zapowiedział też „wielki program inwestycyjny”. - Powstanie Fundusz Inwestycji - 650 mld zł w ciągu 5-7 lat — zapowiedział.
Polski Ład ma się składać z następujących obszarów: Planu na zdrowie, Uczciwej pracy — godnej płacy, Dekady rozwoju, Rodziny i domu w centrum życia, Polski — naszej ziemi, Przyjaznej szkoły i kultury na nowy wiek, Dobrego klimatu dla firm, Czystej energii — czystego powietrza, CyberPoland 2025, Złotej jesień życia.

O założeniach Polskiego Ładu pisaliśmu w piątek: Czas na Polski Nowy Ład. Wiemy co zawiera

Źródło: PAP/polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy