Morawiecki: Przyspieszenia w produkcji szczepionek to miesiąc szybciej do zakończenia epidemii

Artykuł
Morawiecki powiedział, że europejski program odbudowy jest również przedmiotem rozmów w Porto
Fot. PAP/EPA/VIOLETA SANTOS MOURA / POOL

Szef polskiego rządu, który od piątku przebywa w portugalskim Porto, w sobotę uczestniczy w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej. Wcześniej reprezentował Polskę podczas Szczytu Społecznego.

Morawiecki powiedział na przedpołudniowym briefingu prasowym, że w piątek do późnych godzin nocnych odbywała się bardzo gorąca debata dotycząca szczepionek przeciw Covid-19, patentów na szczepionki oraz procesu szczepień w Europie.

- Cały czas kładziemy nacisk, aby tych szczepionek właśnie w Europie i dla mieszkańców UE było jak najwięcej. Ale też ta debata dotyczyła zniesienia, czy uwspólnotowienia patentów - relacjonował.

- Nam chodzi o to, ażeby firmy, które mają odpowiednie zdolności produkcyjne w Europie, w UE mogły rzeczywiście wykorzystywać te zdolności produkcyjne. Każdy miesiąc zwłoki bądź przyspieszenia w produkcji szczepionek dla Polski, dla Polaków, dla innych mieszkańców Unii, to miesiąc szybciej do całkowitego pozbycia się epidemii - podkreślił.

Premier zaznaczył, że wraz z rozwojem mocy produkcyjnych będzie można szybciej dostarczyć szczepionki również do innych krajów świata. Wskazywał, że należy zaszczepić przynajmniej 70-80 proc. populacji całego świata.

Przyznał jednocześnie, że w temacie patentów były różnice zdań.

- Zdecydowanie opowiadałem się za tym, aby doszło do uwolnienia patentów, do uwspólnotowienia patentów, do wzmocnienia produkcji wszystkich szczepionek, które tylko mogą być w UE w bezpieczny sposób produkowane - zapewnił.

Premier zwrócił uwagę, że podczas spotkania unijnych liderów w Porto toczą się również dyskusje dotyczące optymalnego modelu społecznego. Zapewnił, że z ogromną dumą przedstawiał osiągnięcia Polski w tym zakresie, gdzie w centralnym punkcie znajduje się rodzina. W tym kontekście powiedział, że w naszym kraju częściowo przebudowano system podatkowy tak, aby służył rodzinom i wychowywaniu dzieci.

- Wskazywałem także na zasadność sprawiedliwości podatkowej i szybkiego wzrostu gospodarczego, ponieważ im szybszy wzrost gospodarczy przy sprawiedliwym systemie podatkowym, bez rajów podatkowych, tym łatwiej jest wypracować odpowiedni model społeczny - mówił.

Podkreślił, że do tego szybkiego wzrostu gospodarczego bardzo przyda się europejski program odbudowy.

- W wyniku którego chcemy dokonać największego w historii Polski szarpnięcia w programach inwestycyjnych. Największego wzrostu w programach rozwoju inwestycji infrastrukturalnych - podkreślił.

Morawiecki powiedział, że europejski program odbudowy jest również przedmiotem rozmów w Porto.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy