Zakończyło się spotkanie kierownictwa PiS ws. zmian w rządzie
W poniedziałek po południu w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej po około 3 godzinach zakończyło się spotkanie kierownictwa partii , które miało zapoznać się z wynikami rozmów koalicyjnych ws. obsady stanowisk w rządzie. Politycy PiS nie komentowali efektów spotkania.
W spotkaniu poza prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki i pozostali wiceprezesi ugrupowania.
Posiedzenie kierownictwa PiS zapowiadał w minionym tygodniu wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, który informował wówczas, że w poniedziałkowe spotka się Prezydium Komitetu Politycznego PiS, które zapozna się z wynikami rozmów koalicyjnych. „Myślę, że jakieś porozumienie, które ustabilizuje i umocni naszą większość w Sejmie jest bliskie” - dodał Terlecki.
Kosmetyczne zmiany
Rzecznik rządu Piotr Müller w Programie Pierwszym Polskiego Radia mówił w minionym tygodniu, że jeśli będą zmiany w rządzie, to „będą to zmiany kosmetyczne. Mówimy o kilku osobach” - stwierdził wówczas zastrzegając, że nie będzie uprzedzał decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, który najpierw przedstawi zmiany prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
Europoseł Adam Bielan, prezes Partii Republikańskiej, która ma być nowym koalicjantem PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy, powiedział w poniedziałek w Radiu Zet, że dwaj politycy jego partii będą ministrami: Kamil Bortniczuk i Michał Cieślak, który od jesieni 2020 r. jest już w rządzie jako minister-członek Rady Ministrów odpowiedzialny za sprawy samorządów. Bielan zaznaczył, że Cieślak nadal będzie ministrem bez teki w kancelarii premiera, w randze „ministra konstytucyjnego”, a że Jacek Żalek pozostanie wiceministrem w resorcie ds. funduszy i polityki regionalnej. Bortniczuk - według doniesień z ostatnich dnia - miałby zostać ministrem sportu.
Zmiany potrzebne po odejściu Gowina
Zmiany w rządzie zapowiadane są przez Zjednoczoną Prawicę od czasu opuszczenia obozu rządzącego przez Porozumienie Jarosława Gowina, który odszedł z rządu razem z niektórymi współpracownikami, ale ostatecznie większość wiceministrów wywodzących się z ugrupowania byłego wicepremiera pozostała w Zjednoczonej Prawicy przechodząc klubu parlamentarnego PiS.
W ramach zmienionej formuły Zjednoczona Prawica może przyłączyć m.in. Partię Republikańską założoną przez europosła Bielana oraz funkcjonującą jako zespół parlamentarny formację „OdNowa RP” wiceszefa MON Marcina Ociepy.