„Wolne głosy”. Wicepremier: Zwiększymy dopłaty bezpośrednie do poziomu średniej europejskiej
Od przyszłego roku gospodarstwa do 50 hektarów będą na poziomie 102% średniej europejskiej - powiedział na antenie TV Republika wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.
Rząd zapowiedział obniżkę podatku VAT na nawozy i środki ochrony roślin do 0 proc. Ma się to przełożyć w dalszej perspektywie na niższe ceny żywności. Decyzje rządu mają kosztować budżet państwa 15 mld zł.
- Każda obniżka podatków jest bardzo korzystna dla rolników. Jeśli chodzi o podatek vat, to korzyść osiągną rolnicy, którzy nie rozliczają się z vatu, natomiast ci, którzy są "vatowcami" na pełnym rozliczeniu, to dla nich nie będzie możliwości odliczenia niezapłaconego vatu, więc nie będzie to duża korzyść, ale na pewno na tym nie stracą - powiedział Henryk Kowalczyk.
#WolneGłosy | Henryk #Kowalczyk (@MRiRW_GOV_PL): W zmniejszeniu VAT do 0 proc. są uwzględnione artykuły rolno-spożywcze. To bardzo dobra informacja.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) January 17, 2022
Dopłaty bezpośrednie na zmienionych zasadach
Dopłaty bezpośrednie zostaną zwiększone powyżej średniej unijnej dla gospodarstw do 50 ha. Będzie to możliwe dzięki przywróceniu uzupełniającej płatności podstawowej (UPP) finansowanej ze środków krajowych. Mechanizm ten obowiązywał kilka lat temu, jednak został wycofany w 2014 r.
ZOBACZ: Tarcza 2.0. Morawiecki: Niższy VAT na paliwa, zerowy VAT na żywność i gaz
- Przede wszystkim Polski Ład dla wsi jest skumulowany w kilku segmentach. Jest to m.in. zwiększenie dopłat bezpośrednich do poziomu średniej europejskiej, ale to już praktycznie osiągamy dla gospodarstw mniejszych. Ponadto od przyszłego roku gospodarstwa do 50 hektarów będą na poziomie 102% średniej europejskiej - dodał wicepremier.
- Kolejne to emerytura rolnicza bez konieczności przekazywania gospodarstwa. Chcemy wprowadzić już w tym roku możliwość zarabiania rolnikom, którzy przeszli na emeryturę i dalej produkują - stwierdził.
#WolneGłosy | Henryk #Kowalczyk (@MRiRW_GOV_PL): Cena gazu, jest dramatycznie wysoka. Staramy się przeciwdziałać tym wzrostom, nie przerywając produkcji rolnej.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) January 17, 2022
Powierzchnie handlowe na wsi
W lutym 2022 r. zostanie uszczelniony zakaz handlu w niedziele; ograniczone będzie otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów pod pretekstem prowadzenia przez nie usług pocztowych. Natomiast od stycznia rolnicy będą mogli skorzystać z ułatwień w prowadzeniu handlu w piątki i soboty.
- Miasta i gminy na sobotę i niedzielę muszą udostępnić powierzchnię handlową dla rolników, którzy będa sprzedawać swoje produkty bez podatku do 100 tys. zł - oznajmił Kowalczyk.