Wody Polskie przypominają o darmowym Wirtualnym Informatorze Rzecznym - WIR. Znajdują się tu min. aktualne dane o warunkach na szlakach wodnych, umożliwiające planowanie tras, wirtualne mapy czy możliwość dokonywania opłat za śluzowanie.
Wody Polskie informują, że w Polsce jest 3768 km dróg wodnych, na których można żeglować. Najpopularniejszym miejscem jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, ale warto jest zwrócić uwagę na inne miejsca jak np. Kanał Augustowski, Kanał Elbląski, Pętla Żuławska, Wrocławski Węzeł Wodny czy Bydgoski Węzeł Wodny.
Wody Polskie wskazały, że z myślą o turystach, wodniakach, przedsiębiorcach, organach administracji - powstał Wirtualny Informator Rzeczny (WIR), który dostarcza niezbędne narzędzia do zarządzania i korzystania z śródlądowych dróg wodnych. "Mogą z niego korzystać rekreacyjni użytkownicy dróg wodnych, a także podmioty gospodarcze wykorzystujące śródlądowe drogi wodne do transportu towarów i pasażerów" - wskazano.
Jak wyjaśniono, jedną z funkcji WIR jest udostępnienie interaktywnych map, na których wskazane są szlaki żeglowne, znaki nawigacyjne oraz urządzenia i budowle hydrotechniczne, takie jak mosty, śluzy czy jazy.
"Tym sposobem zyskujesz dostęp do szerokiego spektrum danych z odniesieniem przestrzennym, dzięki czemu możesz dokładnie zaplanować trasę i żeglować bezpiecznie po drogach wodnych. System zbiera dane hydrologiczne i meteorologiczne w czasie rzeczywistym, prognozy dla wodowskazów oraz dane pomiarowe z obiektów hydrotechnicznych" - informują Wody Polskie.
Z pomocą Wirtualnego Informatora Rzecznego można wyznaczyć również trasę rejsu i nawigację po niej. "Zaplanujesz ją na podstawie wprowadzonych punktów – początkowego, pośrednich i końcowego oraz parametrów jednostki pływającej. Otrzymasz najlepsze warianty tras, które będą uwzględniać aktualne głębokości tranzytowe czy komunikaty nawigacyjne. Algorytm zweryfikuje czy parametry wprowadzonej jednostki zgodne są z wymogami wyznaczonej trasy i poinformuje cię o wszelkich utrudnieniach, które możesz napotkać na trasie rejsu" - wytłumaczono.
Wody Polskie dodały, że wyznaczona za pośrednictwem WIR trasa będzie miała niezbędne dla żeglugi parametry - szacunkowy czas, długość, głębokość tranzytową, minimalny prześwit, istotne obiekty na trasie, komunikaty nawigacyjne. Raportowane są również zdarzenia na trasie zgłoszone przez innych użytkowników.
Gospodarstwo jako jeden z potencjalnych celów podróży wskazało Kanał Elbląski, gdzie jest ponad 100 śluz i kilka pochylni. "Są wśród nich zabytkowe obiekty, znajdujące się w pięknym otoczeniu, dlatego samo przeprawianie się przez nie stanowi przygodę" - zachęcają Wody Polskie.
Za pomocą WIR, w ramach biletu elektronicznego można dokonać opłaty za śluzowanie lub przejście przez pochylnię podczas korzystania ze śródlądowych dróg wodnych. "Możesz zapłacić z wyprzedzeniem, za kilka obiektów i kilka jednostek w ramach jednego biletu oraz na miejscu, np. podczas oczekiwania na śluzowanie, za pomocą aplikacji mobilnej. Zapłacisz w formie: przelewu bankowego, szybkiej płatności, karty debetowej/kredytowej lub płatności BLIK" - wyjaśniono.
System WIR jest dostępny na stronie: https://wir.wody.gov.pl, oraz w aplikacji mobilnej na smartfony.