Przejdź do treści

W przyszłym roku sytuacja w Polsce ulegnie pogorszeniu?

Źródło: facebook.com

„W grudniu oceny sytuacji w kraju są minimalnie lepsze od zanotowanych miesiąc wcześniej, jednak zwiększył się o 3 punkty procentowe, do 30 proc., odsetek Polaków przewidujących pogorszenie sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku” – wynika z grudniowego sondażu CBOS.

W grudniu oceny sytuacji w kraju są minimalnie lepsze od zanotowanych miesiąc wcześniej. Obecnie 40 proc. Polaków (wzrost o 2 p. proc.) uważa, że ogólna sytuacja kraju zmierza w dobrym kierunku, a 37 proc. (wobec 38 proc. w listopadzie) – że w złym. Utrzymuje się wyższy niż zazwyczaj odsetek osób niemających w tej sprawie zdania (23 proc.). CBOS wskazuje, że oceny sytuacji w kraju w dużej mierze zależą od społeczno-politycznych cech badanych. W większości pozytywnie oceniają ją zwolennicy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi, respondenci o poglądach lewicowych (jak również – choć rzadziej – centrowych), a także nieuczestniczący w praktykach religijnych lub robiący to sporadycznie.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca zwiększył się (o 3 p. proc., do 30 proc.) odsetek Polaków przewidujących pogorszenie sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku. Minimalnie zmniejszył się przy tym udział niespodziewających się żadnych zmian (z 27 proc. do 25 proc.). Podobnie jak w listopadzie jedna trzecia badanych (34 proc.) oczekuje poprawy sytuacji w Polsce.

Oceny sytuacji politycznej w Polsce są niemal takie same jak przed miesiącem. Nadal najwięcej osób postrzega ją jako złą (38 proc.) lub przeciętną (38 proc.). Zadowolenie z aktualnej sytuacji politycznej wyraża 16 proc. badanych. Nadal jednak ponad jedna czwarta Polaków (27 proc.) przewiduje, że sytuacja polityczna w Polsce pogorszy się w najbliższych dwunastu miesiącach.

Najwyższym poziomem niezadowolenia z sytuacji politycznej wyróżniają się zwolennicy PiS i Konfederacji WiN, osoby identyfikujące się z prawicą, a także biorący udział w praktykach religijnych co najmniej raz w tygodniu. Nastroje dotyczące gospodarki pozostają względnie stabilne. Od listopada nieznacznie ubyło badanych oceniających sytuację gospodarczą w Polsce jako dobrą (spadek o 2 p. proc., do 30 proc.). Z kolei odsetki osób postrzegających kondycję gospodarki jako przeciętną (36 proc.) i jako złą (29 proc.) są takie same jak przed miesiącem.

W tym przypadku jednak poczucie, że sytuacja gospodarcza jest dobra mają częściej niż przeciętnie zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości, badani identyfikujący się z prawicą i uczestniczący raz w tygodniu w praktykach religijnych.

W grudniu nastąpiła korekta listopadowej poprawy ocen poziomu życia respondentów i ich rodzin, które obecnie są takie same jak w październiku br. W stosunku do poprzedniego miesiąca ubyło badanych oceniających swój poziom życia jako dobry (spadek o 5 p. proc., do 59 proc.), a przybyło określających go jako przeciętny (wzrost o 3 p., do 35 proc.) i jako zły (wzrost o 2 p., do 5 proc.).

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

Badanie realizowano od 28 listopada do 12 grudnia 2023 r. na próbie liczącej 961 osób (w tym: 56,8 proc. metodą CAPI, 31,1 proc. – CATI i 12,1 proc. – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 r., w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.

 

PAP

Wiadomości

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Stanowski chce być kandydatem, ale nie prezydentem

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru w tureckim hotelu

Najnowsze

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki