Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rezerwach strategicznych. Umożliwi ona Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zakup broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Koalicja Obywatelska zażądała w Senacie jej odrzucenia.
Nowelizację ustawy o rezerwach strategicznych i niektórych innych ustaw Sejm uchwalił 13 stycznia. Projekt, zaproponowany przez szefa KPRM Michała Dworczyka, został przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu dwa dni wcześniej. 27 stycznia Sejm odrzucił senackie weto do tej ustawy.
CZYTAJ: Niewiarygodne głosowanie w Senacie. Koalicja Obywatelska chce rozbrojenia polskiej armii
Nowelizacja rozszerza katalog rezerw strategicznych o broń, amunicję, materiały wybuchowe, ładunki miotające oraz wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. RARS przechowuje rezerwy w swoich magazynach, ale może też oddać je na przechowanie np. przedsiębiorcy czy organowi administracji na podstawie umowy. W związku z tym w noweli określono warunki, jakie dany podmiot będzie musiał spełniać do przechowywania nowego rodzaju rezerw.
W uzasadnieniu projektodawcy wskazali, że zmiana przepisów pozwoli na bardziej efektywne zabezpieczenie państwa na wypadek powstawania zagrożeń — szczególnie o charakterze hybrydowym.
Prezes RARS Michał Kuczmierowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową na temat współpracy ze Strażą Graniczną mówił, że dzięki ustawie Agencja rozszerzy rezerwy o produkty koncesjonowane.
„To, co nas szczególnie interesuje, to różnego rodzaju sprzęt optoelektroniczny służący do obserwacji - noktowizory, termowizory, a także systemy, które wspierają kontrolę granicy, jak np. drony” — wyjaśnił Kuczmierowski.
„Koncesjonowane są też takie produkty jak elementy umundurowania czy sprzęt ochronny. Tarcze na przykład pozwolą na zabezpieczenie funkcjonariuszy i żołnierzy przed niestandardowymi, hybrydowymi zagrożeniami. Żołnierze na co dzień są przygotowywani na ataki przy użyciu broni, tymczasem na granicy są atakowani kamieniami. Muszą być więc odpowiednio zaopatrzeni” — powiedział.
Kuczmierowski zwrócił uwagę, że do tej pory ani wojsko, ani Straż Graniczna nigdy nie używała tarcz na taką skalę.
Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od dnia jej ogłoszenia.