UNICEF Alarmuje! W Polsce rocznie 7 tys. nastolatków próbuje się zabić

Co miesiąc ok. 7 tys. dzieci usiłuje popełnić samobójstwo – szacuje UNICEF. Samobójstwo to także druga najczęstsza przyczyna śmierci nastolatków – alarmuje organizacja. Śmiertelność młodzieży w wieku od 15 do 19 lat jest wyższa tylko w przypadku wypadków samochodowych.
– Niestety stan profilaktyki i dostępności specjalistycznych usług w zakresie zdrowia psychicznego jest w naszym kraju dramatyczny – podkreślają eksperci UNICEF. Organizacja zachęca do podpisania się pod apelem o zwiększenie dostępności usług związanych ze zdrowiem psychicznym dla dzieci.
Nie bo nie! Nowy standard komunikacji@MZ_GOV_PL!https://t.co/3naG9hKAiV pic.twitter.com/ihEANZP8Fa
— Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (@DajemySile) October 1, 2021
„Z raportu Najwyższej Izby Kontroli, na który także powołuje się UNICEF, wynika, że 630 tys. dzieci i młodzieży w naszym kraju potrzebuje wsparcia psychologa lub psychiatry, z czego 843 osoby mają już na swoim koncie próby samobójcze. To i tak optymistyczne dane. Eksperci UNICEF są zdania, że nastolatków, którzy targnęli się na swoje życie, może być nawet 80–100 razy więcej. Oznacza to nawet 7 tys. prób samobójczych rocznie” - podaje stronakobiet.pl.
– Skalę zaburzeń psychicznych wśród młodych tym trudniej jest zbadać, że wielu rodziców nie szuka dla swoich dzieci pomocy psychologa, a młodzież także często nie zgłasza się do specjalisty. W Polsce zaburzenia psychiczne zdiagnozowano u 409 tysięcy młodych ludzi, co stanowi 10,8 proc. wszystkich nastolatków w naszym kraju. Przez problemy psychiczne młodzieży Europa rokrocznie traci 50 miliardów euro – zakłada UNICEF.
– Pandemia COVID-19 sieje spustoszenie w życiu młodych ludzi. Uwypukliła także niektóre czynniki zagrażające naszemu zdrowiu psychicznemu: izolację, napięcia rodzinne czy utratę dochodów. Musimy zrobić wszystko w celu wzmocnienia i poprawy naszego stanu zdrowia oraz systemów społecznych, aby zapewnić każdemu dziecku szczęśliwe dzieciństwo – uważa cytowana przez UNICEF Matylda Maria Christina Ghislaine d'Udekem d'Acoz, królowa Belgów.
Co robić w sytuacjach kryzysowych?
-
Jeśli masz silne myśli samobójcze? Wydaje Ci się, że jesteś w sytuacji bez wyjścia? Są osoby, które mogą i chcą Ci pomóc. Zgłoś się do izby przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego. Otrzymasz pomoc lekarską tego samego dnia.
-
Jeśli masz kryzys, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc na bezpłatny telefon zaufania:
dla dorosłych: 116 123 (czynny codziennie od godz. 14.00–do 22.00).
dla dzieci i młodzieży: 116111 – działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Możesz też napisać poufną wiadomość, wchodząc TUTAJ. -
Aktualne dane dotyczące ośrodków pomocowych znajdziesz na stronie www.pokonackryzys.pl.
-
W sytuacji zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.
Jak można pomóc dzieciom i młodzieży?
UNICEF rekomenduje instytucjom europejskim i rządom poszczególnych państw pięć rodzajów działań, które mogą poprawić zaistniałą sytuację:
-
Wsparcie najbardziej potrzebujących grup w dostępie do opieki psychiatrycznej i poprawę infrastruktury regionalnej.
-
Włączenie dostępu do usług w zakresie zdrowia psychicznego do krajowych planów działania.
-
Szkolenia dla nauczycieli i personelu; tworzenie bezpiecznych przestrzeni dla dzieci do dyskusji. Unia Europejska powinna wspierać inicjatywę „bezpiecznego uczenia się”, aby położyć kres przemocy w szkołach.
-
Zainwestowanie odpowiednich środków w szkolenia dla pracowników ochrony zdrowia i pracowników socjalnych w zakresie zdrowia psychicznego dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów.
-
Włączanie działań dotyczących zdrowia psychicznego do oficjalnej pomocy rozwojowej i programów pomocy humanitarnej.
Linja Kombëtare e Ndihmës për Fëmijët në Shqipëri vizitoi shkollën 9 vjeçare "Isa Boletini", Tiranë! Bashkë me PMF 11 biseduan me nxënësit çështjet e trafikimit, abuzimin ndaj fëmijëve, platformën https://t.co/RX81tEB14m dhe shërbimet e ALO 116111!@SwedeninAL
— UNICEF ALBANIA (@albania_unicef) October 28, 2021
#UNICEFAlbania pic.twitter.com/ni51FNWDXV
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze

Niemcy chcą zalać Polskę swoimi migrantami. Radni Brzegu nie godzą się na budowanie ośrodków

Mentzen opowiada się za płatnymi studiami. Jest zdecydowana odpowiedź Nawrockiego

20. rocznica odejścia św. Jana Pawła II – jubileuszowe uroczystości w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Teatr Muzyczny wystawi musical "Cabaret"