Turyści wybierali krótsze wyjazdy wakacyjne niż przed pandemią, np. weekendowe wizyty w miastach lub 5-7 dniowe pobyty na Roztoczu, czy wypoczynek na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim - powiedziała PAP dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Dorota Lachowska.
Dyrektor zapytana przez PAP o pierwsze podsumowania sezonu wakacyjnego na Lubelszczyźnie przekazała, że był on dla przedsiębiorców z branży turystycznej bardzo zróżnicowany.
„Dla części był lepszy niż w poprzednim roku, niestety część obiektów turystycznych zanotowała spadek w stosunku do roku ubiegłego. Trwający jeszcze sezon był trudny szczególnie dla podmiotów z obszarów bezpośrednio graniczących z Ukrainą i Białorusią, a szczególnie niewielkich gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów czy lokalnych atrakcji. Natomiast wiele hoteli, pensjonatów, usytuowanych w najatrakcyjniejszych i najlepiej skomunikowanych miejscach, które prowadzą bardzo profesjonalny i skuteczny marketing swoich usług, ocenia pozytywnie obecny sezon turystyczny” – wyjaśniła dyrektor. Dodała, że były tygodnie z niemalże pełnym obłożeniem hoteli np. w centrum Lublina czy na Roztoczu.
Dyrektor Lachowska podkreśliła, że ogromne znaczenie miało funkcjonowanie jeszcze w zeszłym roku bonu turystycznego, który był znacznym wsparciem dla rodzin z dziećmi, które korzystały z usług podmiotów z branży turystycznej i wpływał bardzo pozytywnie na korzystanie z atrakcji i noclegów. „W tym roku przedsiębiorcy z branży turystycznej odczuli brak takiego programu” – uzupełniła.
Dodatkowo dyrektor zwróciła uwagę jeszcze na to, że województwo lubelskie, ze względu na położenie geopolityczne, jest trudnym regionem, bo przygranicznym, a poczucie bezpieczeństwa ma ogromny wpływ na decyzję o wyborze miejsca wakacyjnego wypoczynku.
„Przedsiębiorcy podkreślają, - co stanowi ogromne utrudnienie w zarządzaniu obiektami noclegowymi - że turyści unikają planowania wyjazdów z wyprzedzeniem, tak jak to miało miejsce w nieodległej przedpandemicznej rzeczywistości, tylko podejmują decyzje w ostatniej chwili, spontanicznie i rezerwują noclegi tuż przed przyjazdem” – zwróciła uwagę Dorota Lachowska.
Przekazała także, że najchętniej na Lubelszczyznę przyjeżdżają turyści z województw: mazowieckiego, śląskiego, pomorskiego, małopolskiego, a także z zagranicy np. Włoch, Niemiec, Francji i Skandynawii. „W tym roku na pewno mniej niż dotychczas odwiedzali pas przy granicy z Ukrainą i Białorusią, ale za to przyjeżdżali do miast, które oferowały bogaty program atrakcyjnych wydarzeń, np. do Lublina, Zamościa. Wielu wybrało również Roztocze, szczególnie w czasie trwania festiwali w Szczebrzeszynie, Zwierzyńcu, Janowie Lubelskim i Tomaszowie oraz w celu skorzystania z oferty turystyki aktywnej: rowerowej, kajakowej, itp.” – wyjaśniła dyrektor LROT.
Zapytana o długość pobytów podkreśliła, że były to krótsze wyjazdy niż przed pandemią. „Turyści wybierali częściej krótkie, np. weekendowe wizyty w miastach lub 5-7 dniowe pobyty na Roztoczu, Krainie Lessowych Wąwozów, czy wypoczynek na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim” – przekazała Lachowska.
„Mam nadzieję, że sytuacja na rynku usług turystycznych w najbliższym czasie się ustabilizuje i w przyszłych latach powrócimy do pozytywnej tendencji wzrostowej” - dodała dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!