Od środy w ponad 300 pożarach, do których doszło w Polsce, zginęło dziewięć osób, a kolejnych 15 zostało rannych. Straż Pożarna apeluje o rozwagę i ostrożność przy użytkowaniu piecyków i urządzeń grzewczych oraz świątecznych iluminacji budynków.
– To przerażająca statystyka, dawno nie pamiętam, żeby w jeden tylko dzień do godzin porannych w pożarach zginęło aż tyle osób. To wyjątkowo tragiczna noc – powiedział rzecznik Straży Pożarnej Paweł Frątczak.
Jak mówił, w Wigilię doszło do pożaru budynku jednorodzinnego w miejscowości Brudzeń Mały w powiecie płockim w woj. mazowieckim, w wyniku którego zginęła jedna osoba. Najtragiczniejsza była jednak noc z 24 na 25 grudnia, kiedy w czterech pożarach zginęło siedem osób.
W miejscowości Kazimierków w powiecie grójeckim w woj. mazowieckim w pożarze budynku mieszkalno-gospodarczego zginęły trzy osoby. Również na Mazowszu, w miejscowości Krzywośnity w pow. łosickim, w pożarze budynku jednorodzinnego zginęła jedna osoba. Także w nocy w Ełku w woj. warmińsko-mazurskim w wyniku pożaru opuszczonego budynku mieszkalnego zginęły dwie osoby. Kolejna osoba zginęła w Jastrzębiu Zdroju w woj. śląskim w wyniku pożaru jednego z mieszkań w budynku wielorodzinnym. Ponadto w czwartek nad ranem w Kościanie w woj. wielkopolskim w wyniku pożaru budynku jednorodzinnego zginęła jedna osoba.
Nie wiadomo jeszcze, jakie były dokładne przyczyny pożarów, ustala je policja wraz z prokuraturą. Natomiast - jak mówił Frątczak - o tej porze roku najczęstszymi przyczynami pożarów są niewłaściwa instalacja lub wady urządzeń grzewczych, urządzeń elektrycznych czy gazowych.
– Najtragiczniejsze pożary miały miejsce w nocy. Takie pożary są szczególnie niebezpieczne, bo są późno zauważane i zgłaszane do Straży Pożarnej. W związku z tym szanse udzielenia skutecznej pomocy zmniejszają się – podkreślił rzecznik Straży.
– Przypominamy, że powinniśmy na noc wyłączać lampki na choinkach i iluminację zewnętrzną. Tego typu urządzenia powinny być pod naszym dozorem. Pożary zdarzają się także z powodu nieostrożnego obchodzenia się z ogniem oraz zasypiania w łóżku z tlącym się papierosem – dodał.
Początek świąt bożonarodzeniowych okazał się wyjątkowo pracowity dla strażaków, którzy interweniowali prawie tysiąckrotnie. Oprócz pożarów, prawie 300 razy wyjeżdżali także w związku z silnymi wiatrami i opadami deszczu: 212 razy do usuwania skutków silnych wichur, głównie w woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim i na Mazowszu. Usuwali połamane drzewa, uszkodzone reklamy, iluminacje świąteczne i elementy budynków: głównie dachówki i anteny satelitarne. Prawie 78 razy wypompowywali także wodę z zalanych obiektów, najwięcej w Zachodniopomorskiem i na Mazowszu.
22-krotnie strażacy wyjeżdżali do zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla. Na szczęście nikt nie zginął, ale 16 osób ucierpiało i zostało przewiezionych do szpitala.
Najnowsze
Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych