W czwartek po godzinie 10 na warszawskie lotnisko przyleciał ostatni samolot z osobami ewakuowanymi z Afganistanu - wynika z danych serwisu Flightradar24. Samolot- lecący z Tbilisi do Warszawy- wylądował na stołecznym lotnisku na Okęciu w czwartek ok. godz. 10.08.
W czwartek podczas konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk przypomniał, że w zeszły poniedziałek po decyzji o przeprowadzeniu operacji ewakuacji został utworzony most powietrzny pomiędzy Warszawą, Tbilisi w Gruzji, Navoi w Uzbekistanie i afgańskim Kabulem. - Na odcinku Warszawa- Navoi latały samoloty rządowe, cywilne. Natomiast między Navoi a Kabulem latały samoloty wojskowe- mówił Dworczyk.
Ile było lotów ewakuacyjnych do Polski? Ponad tysiąc osób uratowanych
Dworczyk wyjaśnił, - Było to związane i ograniczone przepisami, które w dzisiejszej sytuacji w Afganistanie obowiązują. Łącznie wykonano 44 loty, przewieziono ponad 1100 osób, z czego 937 osób to obywatele Afganistanu, którzy współpracowali w ciągu ostatnich 20 lat, bo tyle trwała misja w Afganistanie, z oddziałami polskimi tudzież z polską dyplomacją- dodał szef KPRM.
- Ewakuowani to były osoby, które mogły być zagrożone, które wyraziły chęć wyjazdu. Te osoby wraz z rodzinami otrzymały taką możliwość i przeprowadziliśmy tę ewakuację. W ciągu tych dni udało nam się absolutną większość tych osób, do których udało się dotrzeć, ewakuować do Polski – powiedział Dworczyk.
- Poza wywiązaniem się z honorowego zobowiązania wobec osób, które pomagały Polakom w ciągu ostatnich 20 lat, pomogliśmy obywatelom i rządom innych krajów- Litwie, Estonii, Holandii, Czechom, Niemcom, organizacjom takim jak MKOl (Międzynarodowy Komitet Olimpijski), Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz innym organizacjom międzynarodowym, które zwróciły się do nas o pomoc- dodał.