Przejdź do treści
07:58 Sondaż IBRiS dla "Rz": badanie potwierdza fatalny dla partii Tuska trend - od ostatniego straciła ona 5,8 pp i ma ich 26,5 proc. PiS tymczasem umacnia się na pozycji lidera z 28,9 proc. poparciem
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
Wydarzenie 2.07 (środa). Od godz. 15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Szydło: To środowisko sędziowskie lekceważy Polaków! Pokazuje - my możemy wszystko, jesteśmy ponad prawem

Źródło: Telewizja Republika

Gościem Katarzyny Gójskiej w programie Telewizji Republika ,,W punkt\'\' była wicepremier Beata Szydło. W programie skomentowała reformę sądownictwa – Z jednej strony jest niebywałe i bardzo przykre, że przedstawiciele grupy sędziów, którzy powinni stać na straży prawa, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości pokazują, że tak naprawdę lekceważą prawo, które zostało przyjęte. Można się nie zgadzać z pewnymi rozwiązaniami, taka jest demokracja, na tym polega dyskusja polityczna, ale jeżeli w demokratycznym systemie zostaje przyjęte prawo, to każdy z obywateli ma obowiązek je stosować, a tym bardziej przedstawiciele środowisk sędziowskich - powiedziała w programie.

– Mogę tylko żałować tego, że w ubiegłym roku dokładnie o tej porze nie udało nam się zakończyć przeprowadzenia tej reformy - dobrze przygotowanej reformy sądownictwa. Pracę nad tymi ustawami trwały bardzo długo - były konsultowane, były uzgadniane, było wiele dyskusji wokół wszystkich ustaw sądowych - wspominała Beata Szydło. 

– Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że to nie będzie łatwa do przeprowadzenia reforma i opór środowiska będzie bardzo duży. Z drugiej strony, jak przypominam sobie, z czasów kampanii jeszcze, to problem sądów był jedną z najczęściej stawianych spraw, w kontekście przeprowadzenia reform - podkreśliła wicepremier.  

– Poparcie społeczne przecież było i wydawało się, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby zakończyć tę sprawę. Dzisiaj mogę powiedzieć tak - jeżeli wtedy mielibyśmy odwagę, żeby zakończyć tę reformę sądów to być może nikt, by już o tym nie rozmawiał. Być może oprócz środowisk sędziowskich i Komisji Europejskiej, która miałaby jakieś pytania, ale bylibyśmy już do przodu - dodała rozmówczyni Katarzyny Gójskiej. 

 – W tym momencie jest niestety chaos, ale z drugiej strony jest to jednoznacznie określone w prawie, kto może pełnić funkcje prezesa Sądu Najwyższego. Tutaj nie ma dyskusji. Jest przeprowadzona zmiana ustawowa. Ustawa nie została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego - powiedziała Beata Szydło. 

– Kto, jeżeli nie sędzia powinien stosować prawo? Ta dyskusja, czy pani prezes Gersdorf jest, czy nie jest... Ona się czuje. Każdy z nas może czuć się, tym kim nie jest. Zgodnie z prawem pani Gersdorf nie jest pierwszym prezesem Sądu Najwyższego - podkreśliła polityk. 

– Z jednej strony jest niebywałe i bardzo przykre, że przedstawiciele grupy sędziów, którzy powinni stać na straży prawa, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości pokazują, że tak naprawdę lekceważą prawo, które zostało przyjęte. Można nie się zgadzać z pewnymi rozwiązaniami, taka jest demokracja, na tym polega dyskusja polityczna, ale jeżeli w demokratycznym systemie zostaje przyjęte prawo, to każdy z obywateli ma obowiązek je stosować, a tym bardziej przedstawiciele środowisk sędziowskich - oceniła. 

– Tutaj jest takie ostentacyjne lekceważenie ustaw, które zostały przyjęte, parlamentu, pana prezydenta, ale przede wszystkim lekceważenie Polaków. Ta grupa pokazuje Polakom - my możemy wszystko, my możemy wszystko zrobić i powiedzieć i jesteśmy ponad prawem. To jest oburzające i niebywałe. Z drugiej strony jest to jeszcze ten ostatni bastion sił chcących obalić rząd Prawa i Sprawiedliwości, zatrzymać te zmiany, które my wprowadzamy. W tej chwili wykorzystują tę sprawę, żeby uderzyć w rząd, w środowisko Zjednoczonej Prawicy, żeby powstrzymać ten proces reform. Ta gra polityczna jest w tej chwili uwikłana w to, żeby nie dopuścić do zmian w sądownictwie - powiedziała Beata Szydło. 

 – Najlepszym dowodem tego jest to, o czym mówił wczoraj pan premier Morawiecki, że ta zmiana, którą my przeprowadzamy w sądownictwie jest potrzebna, bo właśnie wciąż są w sądach ludzie, którzy w stanie wojennym orzekali. Proszę bardzo - chociażby człowiek, który jest wyznaczony na zastępce, czy tam następce pani Gersdorf. (...) To pokazuje niestety powagę sytuacji, w której cały czas jest nasz kraj. Jeżeli nam się wydaje, że po tych zmianach, które zostały już wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, my możemy być spokojni i możemy spokojnie patrzeć na to, że Polska otrzymuje właśnie tę autonomię, suwerenność, że odzyskujemy wymiar sprawiedliwości to każdy kto tak uważa, to właśnie powinien się pochylić nad przypadkiem sędziego Iwulskiego i zastanowić się, jak to jest możliwe, że taki człowiek jest wyznaczony przez panią Gersdorf na swojego następce - podkreśliła wicepremier. 

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Granica z Niemcami jak sito. Matecki publikuje znamienne WIDEO

Hubert Urbański po 26 latach odchodzi z TVN! „Milionerzy” trafiają do Polsatu

KO na równi pochyłej. Kolejny sondaż potwierdza fatalny dla partii Tuska trend

UEFA: Padł rekord sprzedaży biletów na Euro 2025 kobiet

Internauci ujawniają bulwersujące fakty dotyczące nielegalnych imigrantów

Miliarderzy zabezpieczają się przed "apokalipsą". Popełniają błąd

Największa w historii USA afera medyczna. Operowali z Rosji

Wprowadzą obowiązkową służbę wojskową dla kobiet

Niemcy podpisali umowę z Ukrainą. Będą produkować dla nich drony

Fatalny sezon tornad w USA. Przekracza średnią historyczną

Rozstrzygnął Vance: Senat USA przyjął "wielką i piękną ustawę" Trumpa

Skandal z oszustwami przy dotacjach UE. Rezygnacja w rządzie

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Najnowsze

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

UEFA: Padł rekord sprzedaży biletów na Euro 2025 kobiet

Internauci ujawniają bulwersujące fakty dotyczące nielegalnych imigrantów

Miliarderzy zabezpieczają się przed "apokalipsą". Popełniają błąd

Największa w historii USA afera medyczna. Operowali z Rosji

Granica z Niemcami jak sito. Matecki publikuje znamienne WIDEO

Hubert Urbański po 26 latach odchodzi z TVN! „Milionerzy” trafiają do Polsatu

KO na równi pochyłej. Kolejny sondaż potwierdza fatalny dla partii Tuska trend