Przejdź do treści
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Święto Wojska Polskiego. Morawiecki: Cud niepodległości był możliwy, ponieważ Polska się zjednoczyła.

Źródło: Fot. PAP/Marcin Obara

- Cud niepodległości, który wydarzył się 101 lat temu, był możliwy, ponieważ Polska się zjednoczyła. Myślę, że to przesłanie jest także przesłaniem dla nas, dzisiaj — mówił w niedzielę w Sulejówku premier Mateusz Morawiecki.

W swoim wystąpieniu premier zwrócił uwagę, że Bitwa Warszawska pozwoliła „wyrwać z XX wieku 20 lat niepodległości. Ktoś powie, że 20 lat to mało, ale bez tych 20 lat na pewno nie byłoby Polski takiej, jaka jest dzisiaj” - powiedział.

- Wtedy, na przedpolach Warszawy starły się ze sobą dwie cywilizacje — cywilizacja europejska, której Polska i polscy żołnierze byli obrońcami, i bolszewickie zniszczenie, komunistyczna nawałnica, która szła wtedy za słowami Tuchaczewskiego na Warszawę, Berlin, Paryż — mówił premier.

Amnezja historyczna to krok do utraty tożsamości

- Mieliśmy w naszych dziejach wielu wspaniałych generałów, dowódców, wodzów. Mieliśmy dowódców duchowych, miewaliśmy wybitnych polityków. Ale prawdziwe szczęście, że wtedy, w tamtych latach, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, w osobie marszałka Józefa Piłsudskiego, dla którego to miejsce w Sulejówku jest tak wspaniałe, spotkały się wszystkie te cechy — powiedział premier.

- I my, i Europa, powinniśmy o tym głośno mówić, bez jakichkolwiek zahamowań, bo amnezja historyczna to pierwszy krok do utraty tożsamości. My nie chcemy tracić tożsamości, chcemy budować przyszłość na naszej tożsamości — pięknej, ale dramatycznej historii — powiedział Morawiecki.

Przesłanie 1920 r. jest aktualne

Podkreślił, że czcząc pamięć po marszałku Piłsudskim oraz towarzyszących mu ludziach, powinniśmy pamiętać, że „cud niepodległości”, który wydarzył się 101 lat temu, był możliwy, bo Polska się wtedy zjednoczyła. „Myślę, że to przesłanie jest także przesłaniem dla nas, dzisiaj, do pozytywistycznej pracy, do pracy i współpracy, i do coraz lepszego zjednoczenia. Oby duch marszałka Piłsudskiego też się do tego przyczynił” - podkreślił premier.

Szef polskiego rządu wziął wcześniej udział w prezentacji 1. Brygady Pancernej im. Gen. Tadeusza Kościuszki #JEDYNApancerna oraz koncercie patriotyczno-wojskowym w wykonaniu Ferajny z Hoovera.

15 sierpnia — rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r. - został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. Świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

PAP

Wiadomości

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie

Najnowsze

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji