Cud nad Wisłą. 101. rocznica Bitwy Warszawskiej

Artykuł
Bitwa Warszawska była jednym z ważniejszych starć wojny polsko-bolszewickiej
Fot. Twitter/@ WBH_2016

15 sierpnia, na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z roku 1920, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Jak wyglądały wydarzenia, które do historii przeszły jako Cud nad Wisłą?

Bitwa Warszawska była jednym z ważniejszych starć wojny polsko-bolszewickiej, wywołanej przez Rosję Sowiecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w podległe republiki. Decydujące starcie miało miejsce na przedpolach Warszawy od 13 do 15 sierpnia 1920 r. Skończyło się zwycięstwem Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną.

Wojna toczyła się od lutego 1919 roku (niektóre źródła podają styczeń), została zakończona zawieszeniem broni w październiku 1920, ostatecznie zaś - podpisaniem traktatu w Rydze, 18 marca 1921 roku.

Po stronie polskiej łącznie uczestniczyło w bitwie od 113 do 123 tysięcy żołnierzy, siły wroga liczyły 104-114 tysięcy. Bolszewicy mieli więcej dział i karabinów maszynowych, my z kolei mieliśmy do dyspozycji dwie eskadry samolotów.

Straty rosyjskie w Bitwie Warszawskiej oszacowano na 25 tys. zabitych. Do polskiej niewoli wzięto ponad 60 tys. jeńców. Sowieci stracili też ponad 230 dział i ponad 1020 ciężkich karabinów maszynowych oraz wiele innego sprzętu. Po naszej stronie było 4,5 tys. poległych, 22 tys. rannych żołnierzy i 10 tys. zaginionych

Do dziś Bitwa Warszawska, zwana też Cudem na Wisłą, uznawana jest za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Źródło: Polskie Radio. 24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy