101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Sprawdź program obchodów!

Artykuł
101. rocznica jednej z najważniejszych bitew w historii świata już w najbliższą niedzielę.
Fot.: Twitter/@operavincibis

101. rocznica jednej z najważniejszych bitew w historii świata już w najbliższą niedzielę. Przedstawiamy propozycje, w jaki sposób można aktywnie świętować to pamiętne wydarzenie i zdobyć wiedzę na temat kampanii, która zmieniła bieg dziejów.

Portal o Bitwie Warszawskiej 

Portal www.bitwa1920.gov.pl powstał dzięki współpracy Biura Programu „Niepodległa” oraz Polskiego Radia. 

Dzięki niemu, dowiedzieć możemy się m.in., dlaczego Bitwa Warszawska nazywana jest Cudem nad Wisłą bądź wysłuchać ponad 30 unikatowych nagrań z epoki, pochodzących z archiwów radiowych. 

Koncert Ferajny Hoovera

15 sierpnia, na dziedzińcu Muzeum Józefa Piłsudskiego zostaną zorganizowane obchody Święta Wojska Polskiego. O godz. 16.00 zespół Ferajna Hoovera da koncert piosenek patriotycznych. Występ będzie można obejrzeć również online  dzięki transmisji na profilu Facebook „Niepodległej” oraz na kanale YouTube Muzeum. 

Warszawska premiera spektaklu „Virtuoso”

13 i 14 sierpnia w warszawskim Teatrze Dramatycznym odbędą się pokazy spektaklu „Virtuoso”. opowiadającego o Ignacym Janie Paderewskim - polityku, premierze, kompozytorze i pianiście, który wykorzystał swoją międzynarodową popularność by pomóc swojej ojczyźnie odzyskać niepodległość.

Debata naukowa na temat Bitwy Warszawskiej

10 sierpnia o godz. 18:00 w Pałacu Czartoryskich w Puławach (gdzie mieściła się Kwatera Główna Naczelnego Wodza w sierpniu 1920 roku) odbędzie się debata historyków na temat „Cudu nad Wisłą”

Wstęp jest bezpłatny, obowiązuje jednak uprzednia rezerwacja miejsc. Przewidziana jest transmisja wydarzenie, zarówno na Facebooku, jak i You Tube. 

Mobilny wirtualny teatr historii

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” od 14 do 16 sierpnia będzie gościł na Starym Rynku w Pucku.

Multimedialna, nowoczesna ekspozycja znajduje się w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym. Znajdziemy tu zarówno część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918–1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. Z kolei dla gości szukających wrażeń „Niepodległa” przygotowała projekcje fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość. 

Pokazy filmu VR „Wiktoria 1920”

W wybranych punktach na mapie Polski można doświadczyć wirtualnej przygody z filmem „Wiktoria 1920”

Widz przenosi się do sierpnia 1920 roku i trafia w sam środek decydujących wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej. Dzięki nowoczesnej technologii można stać się bohaterem filmu i wziąć udział w całej akcji – podczas pełnej przygód podróży w stronę Warszawy, ucieka przed bolszewikami, brać udział w walkach i snuć plany na powojenną przyszłość, a wszystko to w trójwymiarze i 360 stopniach. W najbliższy weekend produkcję w specjalnych goglach będzie można obejrzeć w Warszawie, Gdyni, Białymstoku oraz Czerwińsku nad Wisłą. Film jest także dostępny bezpłatnie na kanale YouTube Niepodległej.

Antologia „1920. Nadzieja nie umiera nigdy”

Znajdująca się w sprzedaży antologia zawiera ona 18 opowiadań nagrodzonych w konkursie literackim „1920” zorganizowanym przez Biuro Programu „Niepodległa” z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej.

Publikację można nabyć na stronie internetowej Skarpy Warszawskiej, a  także w księgarniach w całym kraju. Zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Fundacji „Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

„Wiktoria 1920 – zapiski z czasów wojny”

Projekt ten to starannie dobrane fragmenty listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinków z prasy. „Wiktoria 1920 – zapiski z czasów wojny” to snuta głosami świadków wydarzeń sprzed stu lat, wzbogacony o archiwalne zdjęcia, której doświadczyć można na stronie niepodległa.gov.pl.

Wystawa „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”

Zapraszamy do odwiedzenia bezpłatnej wystawy zorganizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” i Muzeum Wojska Polskiego. 

Wystawa pomyślana została jako materiał popularnonaukowy jako pomocny dla instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego, szkół czy organizacji pozarządowych. Ekspozycja składa się z 20 plansz – pokazano na nich zabytki ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego oraz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia z 1920 roku, merytoryczne teksty przygotowali specjaliści z Muzeum. Wystawę pobrać można pod tym adresem.

 

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://niepodlegla.gov.pl/.

Źródło: niepodległa.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy