Przejdź do treści
Sprzedaż spółki "Presspublica". Hajdarowicz: Wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec informacji sugerujących nieprawidłowości
WIKIPEDIA/ PIOTRUS/CC BY-SA 3.0

"Wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec informacji sugerujących nieprawidłowości w procesie kupna - sprzedaży spółki Presspublica w 2011 roku. Prawidłowość przebiegu transakcji, zawartej przeze mnie w dobrej wierze, nie powinna budzić najmniejszych wątpliwości. Została ona w pełny sposób udokumentowana. (...) Wierzę, że organom państwa nie zależy na obniżeniu wiarygodności i prestiżu polskiej grupy medialnej. Liczę, że wolność i niezależność polskich mediów prywatnych będzie przez państwo polskie wspierana i chroniona" – napisał właściciel spółki "Presspublica" Grzegorz Hajdarowicz.

Przypomnijmy, że minister skarbu Dawid Jackiewicz złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przy sprzedaży spółki Presspublica, która wydaje m.in. "Rzeczpospolitą" i "Uważam Rze". Zawiadomienie złożone przez ministra skarbu, ma związek z podejrzeniem naruszenia 296 art. Kodeksu Karnego. CZYTAJ WIĘCEJ

Oświadczenie Grzegorza Hajdarowicza:

W nawiązaniu do konferencji prasowej ministra skarbu Dawida Jackiewicza w dniu 20 maja 2016 roku w sprawie złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w Ministerstwie Skarbu Państwa przy sprzedaży 49 procent udziałów spółki Presspublica przez należące do Skarbu Państwa Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” oświadczam:

Wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec informacji sugerujących nieprawidłowości w procesie kupna - sprzedaży spółki Presspublica w 2011 roku.

Prawidłowość przebiegu transakcji, zawartej przeze mnie w dobrej wierze, nie powinna budzić najmniejszych wątpliwości. Została ona w pełny sposób udokumentowana. Zwracam uwagę, że łączna wartość płatności za zakup 49 procent spółki Presspublica opiewa na 68,5 miliona złotych, zaś negocjacje ze Skarbem Państwa (reprezentowanym przez Zarząd PW „Rzeczpospolita”) rozpoczęte zostały, gdy od kilku miesięcy byłem właścicielem większościowego pakietu 51 procent akcji zakupionych od brytyjskiej firmy Mecom. Warunkiem podstawowym jakichkolwiek negocjacji ceny zakupu akcji z PW „Rzeczpospolita” było rozłożenie płatności na raty. Podkreślić należy wysokość oprocentowania rat na poziomie średnio 8 procent rocznie, czyli znacznie powyżej oprocentowania obligacji skarbowych. Zabezpieczenia ustanowione na rzecz PW „Rzeczpospolita” znacznie przekraczały wartość transakcji, ponieważ opiewały na ponad 136 milionów złotych. Dodatkowo ustanowiono poręczenie całym moim prywatnym majątkiem jako zabezpieczenie spłaty zobowiązań wobec PW „Rzeczpospolita”. Od organów państwowych i urzędników państwowych, które w tej sprawie złożyły zawiadomienie do prokuratury, domagam się rzetelności i transparentności w zakresie informowania opinii publicznej o faktach i stanie podjętych działań prawnych.

Obecna polityka informacyjna Ministerstwa Skarbu, dotycząca transakcji sprzedaży 49 procent udziałów spółki Presspublica, stanowi w mojej opinii działania szkalujące dobre imię prywatnego przedsiębiorcy i polskiej grupy medialnej, w tym dziennika „Rzeczpospolita”, którego jestem właścicielem.

„Rzeczpospolita” to od lat najbardziej opiniotwórczy dziennik w Polsce, który zachowuje neutralność wobec sporów politycznych, koncentrując się na rzetelnym prezentowaniu kluczowych dla państwa tematów z życia politycznego, społecznego, gospodarczego i prawniczego.

Wierzę, że organom państwa nie zależy na obniżeniu wiarygodności i prestiżu polskiej grupy medialnej. Liczę, że wolność i niezależność polskich mediów prywatnych będzie przez państwo polskie wspierana i chroniona.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Zaniżono wartość spółki wydającej "Rzeczpospolitą"? Będzie zawiadomienie do prokuratury

rp.pl, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Kaczmarczyk: Nawrocki jako kandydat na prezydenta poszerza elektorat

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych pod ostrzałem Czarnka: „To polityczna hucpa”

TK jednoznacznie: odsunięcie Dariusza Barskiego z urzędu Prokuratora Krajowego było nielegalne

Przechwycono rosyjski samolot szpiegowski

Formuła 1: Norris żałuje, że od początku nie jeździł lepiej

Polscy żołnierze szkolą się pod okiem południowokoreańskiej armii

Przedmiot edukacja zdrowotna jest sprzeczny z konstytucją

Trzaskowski - kandydat o zmiennych twarzach i ryzykownej prezydenturze

Eksperci ostrzegają przed oszustwami w sieci – Black Friday, fałszywe sklepy i phishing

Ciekawy weekend w ekstraklasie piłkarskiej

Szczerba atakuje Nawrockiego, internauci nie pozostawiają suchej nitki na europośle KO

Kolejne zatrzymania osób z gangu legalizującego pobyt cudzoziemców

Tusk znów obiecuje pieniądze na zdrowie, ale internauci przypominają, że poprzednie obietnice skończyły się miliardami dla nielegalnej TVP

Polska 22 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Dziś czwarty dzień obrad Sejmu. Oglądaj LIVE u nas! [TRANSMISJA]

Najnowsze

Kaczmarczyk: Nawrocki jako kandydat na prezydenta poszerza elektorat

Formuła 1: Norris żałuje, że od początku nie jeździł lepiej

Polscy żołnierze szkolą się pod okiem południowokoreańskiej armii

Przedmiot edukacja zdrowotna jest sprzeczny z konstytucją

Trzaskowski - kandydat o zmiennych twarzach i ryzykownej prezydenturze

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych pod ostrzałem Czarnka: „To polityczna hucpa”

TK jednoznacznie: odsunięcie Dariusza Barskiego z urzędu Prokuratora Krajowego było nielegalne

Przechwycono rosyjski samolot szpiegowski