Sobolewski w Republice: lepiej być zadłużonym, niż okupowanym [wideo]
Polska będzie chciała mieć istotny wpływ na rozwiązania mające na celu wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziś ruszają główne rozmowy na szczycie NATO w Madrycie. "Rozmawiamy o tym w jaki sposób w deklaracji końcowej lub wystąpieniach głównych liderów odnieść się do kwestii bezpieczeństwa tych państw które w najwyższym stopniu wspierają Ukrainę”, przekazał we wtorek późnym wieczorem prezydencki minister Jakub Kumoch. Dziś w poranku Telewizji Republika sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski zdradził jaki procent PKB Polska będzie przeznaczać na obronność od przyszłego roku.
#PolskaNaDzieńDobry | @AC_Sobol (@pisorgpl):
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) June 29, 2022
Szczyt NATO jest spektakularny, mamy porozumienie w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii. To zmienia sytuację geopolityczną w Europie. Polska będzie zabezpieczona od strony północnej. #włączprawdę #TVRepublika #NATOSummit
"Polska przed wybuchem wojny na Ukrainie ostrzegała o imperialnych zapędach Rosji. Mówiła, że na kierunku wschodnim nie ma żadnego przyjaciela, jest mocarstwo, które nie poprzestanie na swoim stanie posiadania, ale będzie chciało go poszerzyć", przypomniał w rozmowie z Iloną Januszewską czołowy przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.
#PolskaNaDzieńDobry | @AC_Sobol (@pisorgpl):
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) June 29, 2022
Polska przed i od początku wojny ostrzegała o imperialnych zapędach Rosji, że tam nie ma żadnego przyjaciela. Gruzja, Czeczenia, Krym. PiS o tym mówił, wszystko to się sprawdziło. #włączprawdę #TVRepublika
"Mieliśmy przykłady z Gruzją i Czeczenią, z Krymem i o tym mówiliśmy jako PiS od 2015 roku. Mówił o tym śp. Prezydent Lech Kaczyński. Wszystko to się sprawdza", kontynuował polityk.
zobacz też: NATO idzie na wschód. Szatkowski dla „GPC”: będą nowe grupy bojowe
"Dlatego będziemy na to nalegać i też podnosić te kwestie, aby państwa NATO swoje budżety obronne dostosowały do tych wymagań, które były, kiedy wstępowały do NATO, tak żeby na budżet obronny wydawać 2% PKB. Do tej pory tylko dwa państwa to realizują. Przypomnę, że za rok polski budżet będzie przeznaczał 3% PKB na obronność. Jak to mówią lepiej być zadłużonym niż okupowanym", podsumował w Republice Krzysztof Sobolewski.
Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy!