Przejdź do treści

Sakiewicz w Budapeszcie: Wierzymy, że 1000-letnia przyjaźń nie może zostać zakłócona politycznymi wydarzeniami

Źródło: FOT. FILIP BLAZEJOWSKI/GAZETA POLSKA

- Słyszałem, że w ostatnich tygodniach była wywarta, wielka nielegalna presja na Węgry, żeby głosowały wbrew swoim interesom i wybrali polityka, który chciał otworzyć granice Europy. Kiedy następnym razem ktoś będzie chciał was do czego przymusić, powiedzcie: my już nie musimy – bo Polska jest z nami. I pamiętajcie, że nikt nie może wam niczego kazać, bo już nie jesteście sami - powiedział dziś pod pomnikiem gen. Józefa Bema w Budapeszcie redaktor "Gazety Polskiej", Tomasz Sakiewicz. Dzisiaj Węgrzy obchodzą święto narodowe, upamiętniające wybuch powstania węgierskiego 15 marca 1848 r.

– To wy jesteście tymi polskimi kwiatami, które Polska przesyła nad Dunaj. Przychodzimy z otwartymi rękami jak bracia jak przyjaciele. Wierząc w to, że 1000-letnia przyjaźń nie może zostać zakłócona ani zniszczona żadnymi wydarzeniami politycznymi.W polityce dobrze jest uwzględniać fakt, że ludzie się przyjaźnią. Że przyjaźń jest ważnym elementem tworzenia się wizji narodowych i międzynarodowych. Musimy nauczyć naszych polityków, że powinni uwzględniać fakt, że Polacy i Węgrzy się przyjaźnią - zaznaczył Sakiewicz.

- Stoimy przed pomnikiem gen. Bema. I dobrze w tym miejscu przypomnieć, że gen. Bem oraz Węgrzy i Polacy, którymi dowodził, starli się z inną wizją Europy. Wizja Europy Węgrów i Polaków polegała na tym, że narody mają własne prawo do głosu. Wizja okupantów austriackich i rosyjskich, którzy tu przyszli, ale i okupowali Polskę, pokazywała, że narody muszą się podporządkować silniejszym. Po latach wygrała wizja tych, którzy chcieli wolności. Musimy sobie to jasno powiedzieć. Wygrała dlatego, że narody, które domagały się wolności,mówiły tym samym głosem, a zaborcy się pokłócili – powiedział w Budapeszcie pod pomnikiem gen. Józefa Bema Tomasz Sakiewicz.

– Jest takie powiedzenie: "w jedności siła” – to polskie powiedzenie. Zróbcie wszystko, aby stało się węgierskim. Bo kiedy narody się dogadują, imperia upadają, a kiedy narody nie potrafią się dogadać, imperia zabierają nam wolność – dodał redaktor naczelny „Gazety Polskiej”

- Słyszałem, że w ostatnich tygodniach była wywarta, wielka nielegalna presja na Węgry, żeby głosowały wbrew swoim interesom i wybrali polityka, który chciał otworzyć granice Europy. Kiedy następnym razem ktoś będzie chciał was do czego przymusić, powiedzcie: my już nie musimy – bo Polska jest z nami. I pamiętajcie, że nikt nie może wam niczego kazać, bo już nie jesteście sami. (…) Pamiętające, idźcie z nami, razem naprawimy Europę – podkreślił redaktor „GP”.

- Pięć lat temu powiedziałem wam, że nadchodzi czas wolnych narodów – on już przyszedł! Budzą się w Polsce, na Węgrzech, w Anglii i w USA. A skoro ludzie chcą wolności, chcą być sobą, to już tylko ważne, żeby ze sobą współpracowali. Stworzymy w rozpadającej się Europie nowy projekt, w którym będzie miejsce dla wszystkich – stwierdził Sakiewicz. - Być może patronem tego wszystkiego powinni być przywódcy powstania węgierskiego – bo oni zjednoczyli narody w przyjaźni przeciwko zjednoczeniu pod butami obcych mocarstw. Mamy dobrą propozycję a wybór należy do was. Być pod butem czy być wolnym jak Węgrzy i Polacy - dodał. 

 

niezalezna.pl

Wiadomości

Scholz wygwizdany w Magdeburgu. Niemcy protestują

Trump proponuje Amerykanom odzyskanie Kanału Panamskiego

Potężny atak na składy ropy w Rosji. Nocna "wycieczka"

PILNE! Eksplozja w Sztokholmie. Technicy badają przyczynę

Amerykański atak na obiekty proirańskich rebeliantów

Polski Związek Bokserski opuszcza światową federację. Co dalej?

Europa zwiększa siły policyjne na jarmarkach bożonarodzeniowych

Premier: granica wschodnia pozostanie zamknięta

NASZ NEWS. "Przygotowywany jest kolejny obrzydliwy atak medialny na Jana Pawła II", mówi mec. Skwarzyński

Gontarz: tylko wielkie zwycięstwo dr. Nawrockiego może pokonać fałszerstwo

Rosjanie ściągają tam siły. Wezwał naród do wojny

Viktor Orban: Bruksela chce zamienić Węgry w Magdeburg

Co najmniej 38 ofiar śmiertelnych. Palili się żywcem na drodze

PŚ w skokach: Pierwsze punkty Anny Twardosz

Kraj w Europie zakazuje TikToka. Efekt zabójstwa nastolatka

Najnowsze

Scholz wygwizdany w Magdeburgu. Niemcy protestują

Amerykański atak na obiekty proirańskich rebeliantów

Polski Związek Bokserski opuszcza światową federację. Co dalej?

Europa zwiększa siły policyjne na jarmarkach bożonarodzeniowych

Premier: granica wschodnia pozostanie zamknięta

Trump proponuje Amerykanom odzyskanie Kanału Panamskiego

Potężny atak na składy ropy w Rosji. Nocna "wycieczka"

PILNE! Eksplozja w Sztokholmie. Technicy badają przyczynę