Prezes PKOl Radosław Piesiewicz złożył pozew przeciwko ministrowi sportu i turystyki Sławomirowi Nitrasowi, żądając przeprosin i 50 tysięcy złotych zadośćuczynienia za krytyczne wypowiedzi pod jego adresem. Pieniądze miałyby zostać przekazane na Fundację Ewy Błaszczyk "Akogo?".
Pozew przeciwko Sławomirowi Nitrasowi
Radosław Piesiewicz, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, złożył pozew przeciwko Sławomirowi Nitrasowi w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Prezes PKOl domaga się, by pozwany zamieścił przeprosiny w sześciu portalach internetowych oraz zapłacił 50 tysięcy złotych zadośćuczynienia za krytyczne wypowiedzi, które naruszyły dobre imię PKOl.
Piesiewicz wskazał, że środki finansowe miałyby zostać przekazane na rzecz Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?", która wspiera osoby w śpiączce. Pozew jest odpowiedzią na krytyczne słowa ministra sportu i turystyki, które miały wpłynąć na negatywny wizerunek Komitetu.
Krytyka po igrzyskach olimpijskich w Paryżu
Sytuacja wokół PKOl zaostrzyła się po igrzyskach olimpijskich w Paryżu, gdzie reprezentacja Polski zdobyła jedynie dziesięć medali, w tym tylko jeden złoty. Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras w wywiadzie dla Onetu zarzucił Piesiewiczowi zbyt wysokie wynagrodzenie, sugerując, że zarabia on więcej niż szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), co wywołało falę krytyki. Ponadto, Nitras zarzucił członkom PKOl luksusowe zakwaterowanie podczas igrzysk, w hotelach, gdzie koszt jednej doby przekraczał 1000 euro.
Reakcja PKOl i kroki prawne
PKOl podjął kroki prawne w celu ochrony swojego wizerunku. Mecenas Piotr Ciszewski, reprezentujący Komitet, podkreślał, że zarzuty stawiane przez ministra były bezpodstawne. Dodał, że inne podmioty, które naruszą dobre imię PKOl, mogą również spodziewać się podobnych działań ze strony organizacji.
Kontrola w PKOl została wszczęta przez Krajową Administrację Skarbową, a prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski rozpoczął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. W wyniku narastającego kryzysu wizerunkowego, współpracę z PKOl wycofały niektóre spółki Skarbu Państwa, w tym Polskie Porty Lotnicze, PKP Intercity, Enea oraz Tauron. Sponsor strategiczny, Orlen, również zawiesił współpracę z Komitetem.
Źródło: rp.pl