23 tysiące 373 kierowców prowadzących swoje pojazdy na podwójnym gazie zatrzymali tego lata funkcjonariusze drogówki. To aż o pół tysiąca więcej niż przed rokiem. "Te dane z jednej strony pokazują skuteczność policyjnych działań, ale także uwidaczniają, że problem nietrzeźwych kierowców na polskich drogach jest nadal bardzo istotnym", powiedział Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. Zapewnił przy tym, że ograniczenie problemu nietrzeźwych kierowców będzie jednym z priorytetów policyjnych działań w okresie powakacyjnym.
Nadkomisarz podał kilka przykładów nietrzeźwych kierowców, którzy w wakacje zostali zatrzymani przez policję. Jednym z nich był 35-letni obywatel Ukrainy, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej w Tomaszowie Mazowieckim. Podczas pościgu Ukrainiec zderzył się z oznakowanym radiowozem.
W wyniku zdarzenia jeden z opoczyńskich policjantów trafił do szpitala. Po zatrzymaniu okazało się, że 35-latek miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo policjanci później ustalili, że mężczyzna w 2019 roku został prawomocnie skazany przez sąd w Tomaszowie Mazowieckim za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.
W ostatni weekend wakacji policjanci z Łomży podczas patrolu zauważyli seata, który stał na skrzyżowaniu mimo zielonego światła. Kiedy na drugim cyklu auto ruszyło, policjanci zatrzymali je do kontroli. Okazało się, że 48-letni kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że ma dwa sądowe zakazy kierowania pojazdami za to samo przestępstwo.
Minionej doby 👮👮♀️ @PolskaPolicja interweniowali 16628 razy. Zatrzymaliśmy 700 sprawców przestępstw, w tym 427 kierowców po alkoholu. W ręce mundurowych wpadło 190 poszukiwanych. Na drogach doszło do 76 wypadków, w których zginęło 8 osób, a 81 zostało rannych. pic.twitter.com/FoDJdBdkDr
— Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja) September 4, 2022
Z kolei zielonogórscy policjanci podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego w połowie sierpnia zatrzymali dwóch kierujących w stanie po użyciu alkoholu i trzech, którzy byli nietrzeźwi. Podczas wspólnych kontroli niechlubnym rekordzistą okazał się 44-latek, który miał w organizmie niemal promil alkoholu. Podczas kontroli tłumaczył, że przed wyjazdem badał stan trzeźwości na swoim prywatnym urządzeniu, które wykazało, że jest trzeźwy.
Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP podsumował bezpieczeństwo na drogach podczas wakacji. "Od 24 czerwca do 30 sierpnia na policyjnej mapie wypadków śmiertelnych odnotowano 372 punkty. Porównując to z poprzednimi latami, zaczynając od 2019 roku, kiedy mapa zaczęła istnieć, tych punktów było 582, w 2020 roku - 437, a w 2021 roku - 451. To pokazuje, że bezpieczeństwo podczas tegorocznych wakacji było zdecydowanie większe" - zauważył.
"Apelujemy więc o zdrowy rozsądek. Policjanci będą ukierunkowani na dalszą walkę z tym patologicznym zjawiskiem, tak, by je ograniczyć w jak największym stopniu", dodał.