Przedwojenny sejf odkryty w remontowanym mieszkaniu. Miasto poszukuje muzeum, które zechce przyjąć zabytek
Pracownicy ZGN natknęli się na zabytkowy sejf, ukryty w remontowanym mieszkaniu. Trwają poszukiwania dogodnego miejsca dla zabytku w którymś z warszawskich muzeów.
Sejf, na który natknęli się pracownicy Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami, pochodzi z Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu. Założona w 1912 r. firma była pierwszym zakładem produkującym sztuczne włókna na terenie całego ówczesnego Imperium Rosyjskiego. W kamienicy przy ul. Wilczej 9a mieściło się warszawskie przedstawicielstwo firmy. Mieszkanie, w którym znajduje się sejf, mogło mieścić jedno z jej biur.
Zabytkowa kamienica
Kamienica przy ul. Wilczej 9a zbudowana została w latach 1923-1925 według projektu Gustawa Trzcińskiego i jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków. Z kolei sejf został wyprodukowany w Fabryce Kas Pancernych Robert Bohte z Warszawy, założonej w 1840 r. Przed II wojną światową adresem firmy był Nowy Świat 34.
Kamienica przy ul. Wilczej 9a należy do m.st. Warszawy. Przed remontem jednego z mieszkań Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Śródmieście zwrócił się do Stołecznego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wytyczne do planowanych prac. Stołeczny konserwator podkreślił konieczność zachowania i poddania niezbędnym naprawom oryginalnych elementów wystroju wnętrza, takich jak stolarka, drewniana podłoga, czy kamienne parapety.
Prośba ZGN dotyczyła także niezwykłego wyposażenia mieszkania, na jakie natknęli się pracownicy, zabytkowego sejfu – szafy pancernej, wysokości 180 cm, pozostałości po Tomaszowskiej Fabryce Sztucznego Jedwabiu.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty